RDI™ - o co chodzi?

Kiedy masz dziecko z autyzmem a Ty jeszcze nie wiesz nawet często, że to autyzm, podejmujesz wobec tego dziecka jakieś działania. Mówisz, gugasz, robisz miny, a kuku, inicjujesz taką czy inną zabawę. Spodziewasz się, otrzymać informację zwrotną, czekasz na reakcję dziecka. Wtedy ją dostajesz, ale zupełnie inną niż oczekiwałaś. Zastanawiasz się, co źle robisz, dlaczego nie odpowiada. Starasz się jeszcze bardziej a reakcja dziecka nadal jest dla Ciebie niezrozumiała.

Zaczynasz wątpić w swoje kompetencje rodzicielskie. Jest coraz trudniej. Relacja pomiędzy Wami zmienia się coraz bardziej. Następuje rozłam.

Dziecko nie rozwija w sobie zaufania do Ciebie. Nie takiego zaufania, że dasz mu jeść, pić, czy zmienisz pieluchę. Nie rozwija takiego zaufania, które pozwoli mu za Tobą pójść w nieznane, u Twego boku odkrywać świat.

Brak zaufania powoduje, że dziecko niejako samo siebie pozbawia doświadczeń w nowych warunkach, w nowych sytuacjach. Przez to jego mózg rozwija się w sposób określany jako statyczny. Następuje przywiązanie do schematu, dziecko jeszcze bardziej unika nowych doświadczeń i tak powstaje błędne koło autyzmu.

W RDI® wracamy do momentu, kiedy nastąpił rozłam w relacji między Tobą a dzieckiem. Najpierw trzeba odbudować zaufanie, pokazać dziecku, że z Tobą jest bezpieczne, że przy Tobie osiąga sukces.
Jak już odbudujesz zaufanie, pozwoli Ci się poprowadzić dalej…

Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

3-4 lutego 2018 Warszawa
Bardzo praktyczny 2-dniowy warsztat "Jak wieść zwyczajne życie z autzymem w tle"
Info i zapisy

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.