O Marii

Maria Dąbrowska-Jędral,

z wykształcenia lekarz, skończyła studia na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Po odbyciu staży medycznych, kiedy okazało się, że jej najstarsze dziecko ma autyzm, ciężką postać padaczki i wymaga intensywnej pracy, zostawiła pracę w klinice i pracowała jako Asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej w Warszawie, łącząc zajęcia dydaktyczne z pracą naukową nad układem nerwowym człowieka.

Czytaj więcej: O Marii

Moja misja

Jestem przekonana, że kluczem do dziecka są jego rodzice. To TY jesteś ze swoim dzieckiem przez cały czas. To TY znasz swoje dziecko najlepiej. To na TWOJE życie wpływa jego autyzm i to TOBIE bardziej niż komu innemu na świecie zależy, żeby żyło Wam się łatwiej.
Dlatego właśnie zwracam się do Ciebie, gdyż bliskie mi jest Twoje doświadczenie. Marzy mi się, żeby każdy rodzic, każda matka czuła się ze swoim dzieckiem dobrze, cieszyła ją jego obecność, żeby wiedziała, co może z nim zrobić, jak zaplanować wspólny czas. Żeby rodzina wiodła zwykłe życie, nie tylko to wokół autyzmu i z autyzmem. To jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć jak.

Czytaj więcej: Moja misja

Inni o mnie

Kiedy zaczynasz pracę z własnym dzieckiem pod okiem Marii, to automatycznie zaczynasz uważniej je obserwować i uświadamiać sobie więcej. Dlaczego się zachowuje tak a nie inaczej, skąd się te zachowania biorą. Dobry terapeuta potrafi Cie w tym wspomóc, zwrócić uwagę na pewne prawidłowości, podpowiedzieć, co zrobić w danej sytuacji. A im bardziej jesteś świadoma tym bardziej akceptujesz swoje dziecko, bo w pełni zdajesz sobie sprawę, że to przecież nie jego wina. Niby prosta sprawa, ale w natłoku codziennych obowiązków łatwo o "tym "zapomnieć. JA tak mam. Poza tym uczysz się sobie radzić w codziennym życiu co sprawia, że z czasem sytuacja posiadania dziecka niepełnosprawnego staje się oswojona. Już wiesz co i jak. Więc o wiele łatwiej jest ją zaakceptować i odnaleźć w niej satysfakcję i szczęście. Bo przecież masz dziecko wyjątkowe. Może trudniejsze w obsłudze, ale masz okazję czegoś się nauczyć. O nim i o sobie.

— Magda

 

Czytaj więcej: Inni o mnie

Media

06.04.2011 Dzień Dobry TVN

Wywiad z Marią oraz Krzysztofem - rodzicem dziecka z autyzmem w Dzień Dobry TVN.

 

10.03.2012 Rozmowy o pomaganiu TOK FM

Rozmowa z Marią oraz Katarzyną Śledziewską.

 

 29.08.2012 Porady nie od parady Radio Dla Ciebie

Część pierwsza audycji
Część drugia audycji
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2019 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.