Maria Dąbrowska-Jędral,

z wykształcenia lekarz, skończyła studia na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Po odbyciu staży medycznych, kiedy okazało się, że jej najstarsze dziecko ma autyzm, ciężką postać padaczki i wymaga intensywnej pracy, zostawiła pracę w klinice i pracowała jako Asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej w Warszawie, łącząc zajęcia dydaktyczne z pracą naukową nad układem nerwowym człowieka.

W międzyczasie stale szukała sposobów dotarcia do swego syna Adasia. Pukała do różnych drzwi, próbując i sprawdzając, co działa.

Przez 3 lata prowadziła bardzo intensywnie pracę w programie Son-Rise®, tzw. Opcji. Przez ten czas przeszkoliła ponad 30 wolontariuszy, którzy brali udział w programie. Odbyła wszystkie szkolenia dla rodziców w Programie Son-Rise® oraz razem z dzieckiem tygodniowy program Intensive w Instytucie Opcji.

Ponieważ brakowało jej bardzo konkretnych i namacalnych celów w pracy z dzieckiem, w 2006 roku rozpoczęła ze swoim synem program RDI® (Relationship Development Intervention), zwany programem rozwoju relacji. Kiedy zobaczyła, jakie doskonałe rezultaty przynosi praca w ten sposób, postanowiła sprowadzić go na grunt Polski. Na początku 2007 roku podjęła szkolenie w Connections Center w Houston, w siedzibie RDI®, na certyfikowanego Konsultanta RDI® i w tym samym momencie rozpoczęła pracę z polskimi rodzinami w tym programie. W 2009 uzyskała certyfikat Konsultanta RDI (RDI® Program Certified Consultant). Co roku odnawia swoje uprawnienia Konsultanta.

Jest pierwszym w Polsce certyfikowanym Konsultantem RDI®.

Przetłumaczyła na język polski „Księgę RDI" autorstwa dr. Stevena Gutstein'a.

Przeszła podstawowe szkolenie w zakresie Metody Millera, której elementy również włącza do pracy z dzieckiem, kiedy jest taka potrzeba.

Od 2008 roku związana również z HANDLE®, od kiedy wprowadziła ten program u swojego syna. Przeszła system szkoleń HANDLE i sprowadziła HANDLE do Polski. Jest pierwszym w Polsce certyfikowanym Skrinerem HANDLE oraz Instruktorem HANDLE I stopnia. Przetłumaczyła na język polski książkę Judith Bluestone pt. „Materia Autyzmu".

Jakkolwiek podstawowym sposobem jej pracy jest program RDI®, w podejściu do dziecka z autyzmem i jego rodziców łączy z sukcesem elementy różnych metod, by stworzyć program jak najlepiej dopasowany do potrzeb konkretnej rodziny. Sporo miejsca w jej pracy zajmuje coaching, dzięki któremu rodzice mogą lepiej rozumieć swoje działania i uczą się kierować swoim procesem myślenia tak, by osiągać pożądane rezultaty.

Stale się dokształca i współpracuje ze specjalistami różnych pokrewnych dziedzin, mogących mieć wpływ na sukces terapeutyczny.

W 2008 roku wspólnie z Katarzyną Śledziewską założyła Fundację Rozwiązać Autyzm www.rozwiazacautyzm.pl której celem jest rozpowszechnianie w Polsce skutecznych sposobów pracy z osobą z autyzmem.

Jej misją jest podnoszenie jakości życia rodzin mających dziecko z autyzmem oraz uczenie rodziców, jak być w pełni szczęśliwym, mając takie dziecko.

Maria jest jak wulkan energii. Zawsze uśmiechnięta i zadowolona, stwarza dobrą atmosferę do pracy. Nie wierzy w rzeczy niemożliwe. Zawsze szuka rozwiązania i odpowiedzi na pytanie. Jest entuzjastką uczenia się i dokonywania zmian.

Oprócz najstarszego Adasia ma jeszcze dwoje dzieci: Wojtka i Zosię. Każde z jej dzieci jest dla niej absolutnie wyjątkowe i bezwarunkowo kochane.

Prywatnie szczęśliwa żona chirurga-ortopedy.

W wolnym czasie regularnie pływa, nieco mniej regularnie uprawia jogę i nordic walking. Poza tym chodzi po górach, robi zdjęcia, czyta książki i szuka wyzwań. Sama o sobie mówi, że odnalazła siebie, że jest szczęśliwą i spełnioną kobietą, przed którą wiele ciekawych rzeczy do zrobienia.

Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2019 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.