W Drodze... nr 17

19 listopada 2011

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

Kilka jesiennych tygodni za nami.
Jesień to dla mnie czas zadumy nad tym, co było. Czas transformacji.
Przyroda zmienia swą formę a my przeobrażamy się wraz z nią. Niektóre zmiany są trudne i bolesne, inne przychodzą z łatwością, w zupełnie niezauważalny sposób. Osobiście lubię zmiany, choć czasem moment przemiany jest szalenie trudny do zniesienia.
Pielęgnuję jednak w sobie przekonanie, że zmiana jest zawsze na lepsze, mimo że na początku wcale tak nie wygląda. Wykorzystaj zatem ten czas naturalnej transformacji w naturze i poddaj się zmianie, której pragniesz.
 
W związku z czasem zadumy nad tymi, których nie ma wśród nas, myślimy o tym, jacy byli, jakie było dzięki nim nasze życie, co do niego wnieśli, czego nas nauczyli, jakimi ludźmi dzięki nim jesteśmy dziś. Zawsze zadaję pytanie rodzicom, z którymi pracuję, „Jak chcesz, żeby zapamiętało Cię Twoje dziecko?”, „ Co na Twój temat chciałabyś, żeby wspominało?”. To temat przewodni dzisiejszego numeru.
Budujmy zatem wspomnienia, bo czasem to wszystko, co mamy a zarazem najcenniejsze co mamy.
 
 

Szkolenia HANDLE znów w Polsce!

Już ruszyły zapisy na jedyne w 2012 szkolenia wprowadzające i podstawowe z metody HANDLE®.
 
Więcej informacji na stronie www.rozwiazacautzym.pl
 
 

Jak chcesz, żeby zapamiętało Cię Twoje dziecko?

Niezależnie od tego, jakie masz dziecko, jedno czy więcej, z autyzmem, z innymi trudnościami czy też neurotypowe, kiedyś wszystko, co mu po Tobie pozostanie to wspomnienia. Jakie chcesz, żeby te wspomnienia były?
 
Czas jest czymś, czego nie da się pomnożyć. Możemy stworzyć więcej pieniędzy, więcej dóbr, jednak nie możemy wykreować więcej czasu. Każdy z nas ma go tylko tyle, ile jest mu dane. Co z nim zrobimy, na co go wykorzystamy, zależy tylko od nas. Warto pamiętać o tym, że nie da się go cofnąć, nie da się nadrobić straconego czasu. Relację z naszym dzieckiem budujemy przez cały czas. Nie ma sensu czekać na to, aż będziemy mieli więcej pieniędzy czy więcej czasu dla rodziny, bo wówczas może być za późno. Jeśli nie będziemy misternie każdego dnia dokładać maleńkiej cegiełki do budowli, jaką jest nasza relacja, po latach może nie być już nic, na czym dałoby się odbudować więź.
Dobry przewodnik dla dziecka, musi potrafić być uczniem. Każdy z nas występował kiedyś w tej roli u boku mamy, taty, dziadka, babci, trenera, nauczyciela i innych. Jaki to był czas? Jakie doświadczenia zdobyłaś? Czego się o sobie dowiedziałaś?
 
Uwielbiam wspominać tamten czas.
Kiedy byłam małą dziewczynką, Mama uczyła mnie lepić pierogi. Najpierw jedynie wycinałam kółeczka z ciasta, potem już mogłam nakładać farsz, wreszcie sklejać razem boki, potem doszło wałkowanie a na koniec dowiedziałam się, że trzeba sparzyć wrzątkiem mąkę, żeby ciasto było miękkie. Nie za dużo, bo będzie zbyt miękkie, ale też nie za mało. Na oko. Moja Mama robi wszystko w kuchni na oko.
Nauczyła mnie też, jak przyszywać guziki, szyć na maszynie i w ręku, robić przetwory na zimę oraz wielu innych bezcennych umiejętności.
Tata uczył mnie tzw. męskich rzeczy. Jak złożyć się do strzału, jak trafiać dziesiątkę, jak rąbać drzewo, wbijać gwoździe, czyścić buty, jak zmienić koło w samochodzie oraz tego, że można być boso, ale zawsze w ostrogach.
Od Babci nauczyłam się robić na szydełku oraz serwetkę z misterną mereżką. Pamiętam wieczory z Babcią pod jej ulubioną lampą, kiedy wprowadzała mnie w  tajniki tej sztuki.
Dziadek tłumaczył, o co chodzi w prowadzeniu ogrodu i do dziś, gdy o nim myślę, widzę go w charakterystycznej czapce wśród krzaków pomidorów.
Jestem niewątpliwie szczęściarą, gdyż takich wspomnień mam całe mnóstwo. Wiem, że nie każdemu jest to dane, jednak wierzę, że każdy z nas na swej drodze spotkał choć jedną osobę, która była dla niego przewodnikiem.
 
Przypomnij sobie, jak to było być uczniem. Co było dla Ciebie ważne? Czy to, że pozwalano popełniać Ci błędy? Czy może to, że nikt Cię nie poganiał? A może to, jak wyzwanie rozkładano Ci na poszczególne elementy, żebyś mogła osiągnąć sukces? Przywołaj te chwile. Zauważ, co w nich było najważniejsze, najcenniejsze i zadaj sobie pytanie:
 
Czego już nauczyłaś swoje dziecko oraz czego chcesz je nauczyć?
Pomyśl o jednej rzeczy. Może jak zrobić naleśniki? Może jak rozpalić ogień? Może jak rąbać drzewo? Może jak posłać łóżko? Może jak zrobić kanapkę?
Wybierz taką czynność, która jest w zakresie możliwości Twojego dziecka, niezależnie na jakim jest etapie rozwoju. Spraw, by poczuło się kompetentne, dumne z tego, że mu wychodzi i to do tego u Twojego boku. Buduj wspomnienia wspólnych doświadczeń, poznawania świata u Twojego boku. Zrób z dzieckiem jedną rzecz każdego dnia, nawet jeśli miałaby to być tylko wspólne posłanie łóżka przed zaśnięciem, gdyby więcej się nie udało zrealizować. Robienie razem rzeczy niesamowicie łączy, zacieśnia więź.
Kompetencje zaś dla każdego z nas są źródłem radości, poczucia własnej wartości i motywacji do podejmowania wyzwań. Postaw na kompetencje.
 
A kiedyś, gdy Ciebie już nie będzie, Twoje dziecko pomyśli
„z moją mamą zawsze robiłyśmy…”, „mój tata nauczył mnie…”
 
 

Co słychać u innych?

Dni otwarte w Centrum AudioPsychoFonologii!
 
Centrum APF zaprasza na dni otwarte, w czasie których możesz:
  • zapoznać się z wszystkimi stosowanymi w APF metodami, 
  • zrobić bezpłatnie testy lateralizacji i uwagi słuchowej,
  • zapisać się na konsultację z 15% zniżką.
 
  • Centrum Warszawa - Śródmieście  26.11.2011
 
 
 

Wkrótce u nas

Jednodniowe warsztaty dla rodziców poświęcone odnalezieniu się w sytuacji bycia rodzicem dziecka z autyzmem.
Jak osiągnąć radość, zadowolenie i dumę oraz satysfakcję, mając dziecko z autyzmem.
Wyjątkowe spotkanie dla wszystkich, którzy w sobie szukają zgody na autyzm w swoim życiu.
Zrób sobie prezent i poczuj znów, ze żyjesz pełnią życia.
Więcej informacji wkrótce.
 
 
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.