W Drodze... nr 20

28 sieprnia 2012

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”

HANDLE w Polsce

15 września poprowadzę w Warszawie kolejne szkolenie wprowadzające do HANDLE organizowane przez Fundację Rozwiązać Autyzm.

Z uwagi na duże zainteresowanie uruchomiony został dodatkowy termin tego szkolenia w dniu 5 października, żeby umożliwić wszystkim chętnym wzięcie udziału w kolejnym stopniu, czyli szkoleniu podstawowym. Szkolenie podstawowe odbędzie się w dniach 6-7 października.

Wszystkie informacje na www.rozwiazacautzym.pl

Zwolnij, żeby przyspieszyć

Obecny tryb życia sprawia, że wszyscy gdzieś gonimy i pędzimy. Co chwila zerkamy na zegarek, żeby sprawdzić, czy już czas. Czas na kolejne zadanie do zrealizowania w jednej z wielu ról, jakie odgrywamy w życiu. Nieustannie, niejednokrotnie wprawniej od dobrego cyrkowca, żonglujemy rzeczami, które mamy na naszej liście spraw do zrealizowania, zastanawiając się, jak to wszystko pogodzić.

Osobiście uwielbiam mieć wiele rzeczy do zrobienia. Mój umysł stale wymyśla sobie nowe zadania, jednak to zwolnienie pozwala nam dostrzec rzeczy. To zwolnienie tempa pozwala nam zyskać wgląd.

Kiedy pędzimy autostradą, trudno zauważyć subtelności kolorów na polach podczas żniw, lecącego bociana, nie mówiąc o ludziach, którzy delektują się przerwą w pracy i przysiedli na chwilę, by odpocząć.
Trzeba pójść wolnym krokiem, przystanąć, wsłuchać się w chwilę, żeby móc jej w pełni doświadczyć.

Każdy z nas tego potrzebuje. Rodzic dziecka z trudnościami rozwojowymi ma w związku z tym przed sobą nie lada zadanie. Często znalezienie czasu dla siebie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, jednak to właśnie te chwile pozwalają nam ładować akumulatory i przeć dalej, niezależnie od trudności, które napotykamy po drodze.

Zwolnić, żeby przyspieszyć?

Wydaje się pozbawione sensu? Nie do końca. Oto kilka powodów, dla których warto się ćwiczyć w zwalnianiu tempa.

 • Kiedy działamy wolno, mamy szansę zaobserwować, co się dzieje z naszym dzieckiem. Jak odpowiada? Jak reaguje? Co nam komunikuje swoim działaniem?
  Jeśli jesteśmy w biegu i poganiamy wszystkich dookoła na czele z samym sobą, nie sposób zauważyć drobiazgów, a to przecież one mają największe znaczenie. Kiedy jesteś częścią mozaiki, nie zobaczysz wzoru, jaki tworzy. Jeśli się zatrzymasz, masz szansę popatrzeć nieco z boku.

 • Czasu nie da się pomnożyć. Możemy pomnożyć pieniądze i inne dobra, ale nie czas. To jedyna niedająca się pomnożyć wartość. Mamy go tylko tyle, ile mamy, więc warto żyć w tej chwili, która jest, cieszyć się nią, czerpać z niej, być tu i teraz, zamiast myśleć o tym, co będzie z moment. To i tak do nas przyjdzie.

 • W mózgu naszych dzieci jest wiele nieefektywnych połączeń nerwowych, które tworzą bałagan i informacja potrzebuje dużo więcej czasu, żeby dotrzeć tam, gdzie ma dotrzeć niż w mózgu osoby tzw. neurotypowej. Jeśli dajesz dziecku czas, umożliwiasz mu przetworzenie tej informacji, dajesz mu szansę na pomyślenie, na pokazanie tego, kim jest i jak myśli. Jeśli natychmiast odpowiadasz sam/a na zadane przez siebie pytanie lub popychasz do działania, zanim dotarło do niego, o co Ci chodzi, odbierasz mu szansę na myślenie a tym samym na rozwój. Zwolnij. Poczekaj. Daj czas.
  Czas przyspiesza. Fizycy kwantowi mówią, że sekunda obecnie trwa krócej niż sto lat temu. Podobno dlatego wszyscy mamy wrażenie, że rzeczy dzieją się szybciej. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że mamy mniej czasu niż mieli nasi przodkowie, więc warto zainwestować w jakość spędzanego czasu.

  Najcenniejsze, co możemy dać naszym bliskim, to czas z nami. Siebie. Czy chodzi o partnera, dziecko, przyjaciela, wspólny czas ma największą wartość.
  Skup się na tym, co robisz. Jak jesz, to jedz. Jak czytasz, to czytaj. Jak jesteś z dzieckiem, bądź z dzieckiem. Wielozadaniowość, którą często my, kobiety, się szczycimy, jest naszym przekleństwem, bo niczego nie robimy na 100%. Wiem, że często to jedyny sposób, żeby podołać obowiązkom, jednak kiedy tylko możesz, wprawiaj się w robieniu jednej rzeczy w danym czasie. Zobaczysz, ilu odkryć dokonasz.
 • Tutaj napisz swój powód, dla którego chcesz zwolnić. Jeśli zechcesz się nim ze mną podzielić, napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Porady nie od parady

Już jutro w Radiu Dla Ciebie o 18.00 w programie „Porady nie od parady” na żywo wraz z Prezes Fundacji Rozwiązać Autyzm Katarzyną Śledziewską, na żywo będziemy rozmawiać o autyzmie w kontekście mało popularnych w Polsce podejść do pracy z osobami z autyzmem.

Serdecznie zapraszam na spotkanie

Radio Dla Ciebie można znaleźć na poniższych częstotliwościach
Warszawa 101 MHz
Płock 101,9 MHz
Radom 89,1 MHz
Ostrołęka 100,8 MHz
Ostrów 87,6 MHz
Siedlce 103,4 MHz

Notka od Marii...

Witaj po przerwie. Wiem, że długo mnie nie było, ale każdy z nas miewa takie okresy, że doba jest za krótka a tydzień ma tylko siedem dni.

Czas, czas, czas. Bezcenny. Jedyna waluta w naszym życiu, której nie możemy pomnożyć, cofnąć, często nadrobić. Dziś trochę na ten właśnie temat, dlaczego warto zwolnić, żeby móc przyspieszyć. Także z naszymi dziećmi. 
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.