W Drodze... nr 23

15 listopada 2012

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”

Notka od Marii…

Już kawał jesieni za nami, zima prawie stuka do drzwi, czas więc pomyśleć o odpoczynku. W naturze okres zimowy to czas regeneracji, zbierania sił na kolejny rok. I odpoczynkowi właśnie poświęcony jest dzisiejszy magazyn.
Jak to wygląda u Ciebie? Czy potrafisz odpoczywać? Czy jeśli już masz taką możliwość, potrafisz nic nie robić i cieszyć się chwilą relaksu?
 
Czas na kije drogie Mamy! – zapraszam na cykliczne spotkania w ruchu.
 
 
 

Zadbaj o siebie, żeby móc skutecznie pomóc dziecku

W codziennych zmaganiach o coraz lepsze funkcjonowanie Twojego dziecka prawdopodobnie dość często zapominasz o sobie. A żeby móc skutecznie pracować z dzieckiem, pomóc mu w coraz lepszym funkcjonowaniu, trzeba po pierwsze dziecko naprawdę w każdym calu zaakceptować oraz po drugie rzetelnie zadbać o siebie. To da się zrobić.
Na ten temat właśnie, na temat Twojej osoby w związku z byciem matką dziecka z autyzmem będzie mój styczniowy warsztat, na który już teraz Cię gorąco zapraszam. Podaruj sobie te dwa dni w noworocznym prezencie.
 
 
 

Łatwo czy trudno odpoczywać?

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym, czy potrafisz odpoczywać?
 
Wyobraźmy sobie sytuację, że wszystko się świetnie układa. Dzieci współpracują, mąż lub ktoś inny się nimi zajmuje, więc ty możesz usiąść i po prostu oddać się nic nierobieniu. I co?
 
Ano, częstokroć guzik z pętelką. Bo przecież Ty nie możesz tak po prostu siedzieć. Nie możesz nic nie robić. Przecież trzeba ten czas wykorzystać. W rozmowie z jedną z mam to właśnie padło. Jak jest problem, trzeba znaleźć rozwiązanie, załatwiać, wojować, zmagać się, to Ty zwarta i gotowa na posterunku, jak tygrysica przyczajona do skoku. Zbierasz się w sobie, adrenalina krąży w żyłach, wiesz, co robić, działasz.
 
Aż tu nagle… nic nie musisz załatwiać, z niczym walczyć, o nic zabiegać, z niczym sobie radzić. I nie potrafisz się odnaleźć. Być może czasem patrzysz na koleżankę i zastanawiasz się, jak ona tak może siedzieć godzinami nad gazetą lub leżeć na leżaku. Co za marnotrawstwo czasu. Ty byś tak nie mogła. No właśnie nie mogłabyś, bo często po prostu nie potrafisz najzwyczajniej w świecie nic nie robić.
 
Tak bardzo przyzwyczaiłaś się do tego, że ciągle gdzieś trzeba interweniować, ciągle trzeba być gotową, że inaczej nie umiesz. Adrenalina Cię nakręca, trzyma w jednym kawałku.
 
Jeśli możesz, o którejkolwiek z poniższych sytuacji powiedzieć to ja, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że nie potrafisz odpoczywać:
 
·         Siedzisz nad gazetą czy przy kawie i zastanawiasz się, co robi twoje dziecko, zamiast delektować się chwilą.
·         Z wyższością myślisz o tych, którzy nic nie robią, np. leżą, czytają gazetę, gapią się w telewizor, że marnotrawią czas.
·         Nie wiesz, co ze sobą zrobić, jak nie dzieje się nic, co wymagałoby od Ciebie zdecydowanego działania.
·         Masz poczucie winy, że nie pracujesz z dzieckiem, tylko siedzisz i czytasz książkę a ono gania samopas po domu.
·         Stajesz się bardziej kłótliwa, zadziorna wobec bliskich, gdy wszystko idzie gładko, tak jakby było za spokojnie.
·         Cały czas myślisz o tym, co trzeba zrobić, co trzeba przygotować, wyszukać, itp.
 
Być może coś jeszcze przyjdzie Ci do głowy. Jeśli identyfikujesz się z jedną lub więcej z powyższych sytuacji, czas na zmiany. Najwyższa pora nauczyć się odpoczywać. Każda z nas tego potrzebuje. Każda potrzebuje umieć to robić i umieć sobie na to pozwolić. Zatem zachęcam Cię, zastanów się, jaka forma odpoczynku odpowiadałaby Ci najbardziej. Na co miałabyś ochotę?
 
Kąpiel w gorącej wannie przy świecach?
 
Pozwolić się porwać powieści i przez chwilę stać się jej częścią?
 
Pójść na spacer sama ze sobą bez telefonu?
 
Pójść spać z zachodem słońca?
 
Leżeć i nic nie robić?
 
Pić kawę w kawiarni i delektować się otaczającym Cię gwarem?
 
Ty wiesz najlepiej, co to miałoby być. Skoro już wiesz, podaruj sobie jedną godzinę spędzoną w wybrany sposób, na razie raz w tygodniu. Jak przestanie Cię to już uwierać, przejdź do dwóch razy i stopniowo rób tego więcej i więcej, aż chwila relaksu stanie się dla Ciebie czymś całkowicie naturalnym.
 
Koniecznie daj znać, jak dobrze Ci idzie.
 
Powodzenia!
 
 
 

Czas na kije drogie Mamy!

Jeśli jesteś matką dziecka z autyzmem i chcesz się spotkać ze mną oraz innymi mamami w aktywny sposób, zapraszam Cię na nasz pierwszy wspólny wypad na kije, który zainicjuje regularne miesięczne spotkania na kijach właśnie.
Nordic walking aktywizuje znakomitą większość naszych mięśni i może go uprawiać każdy, kto może chodzić i ma kije. Moim celem jest połączenie ruchu ze wzajemnym wspieraniem się, jakkolwiek będziemy się skupiać przede wszystkim na sobie a nie na naszych dzieciach. Grupa jest otwartą grupą dla mam niezależnie od tego, w jaki sposób pracujesz ze swoim dzieckiem.
Będziemy się razem ruszać, gadać o sprawach ważnych i nieważnych, śmiać się, jak trzeba płakać i mam nadzieję, dobrze bawić.
Spotkania będą się odbywać w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 7.00 (rano J) w Powsinie, na parkingu dla samochodów. Weź ze sobą kije. Ja mam jedną dodatkową parę dla osoby o wzroście powyżej 170cm. Trzeba tylko dać mi wcześniej znać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i zarezerwować.
 
Najbliższe spotkanie w niedzielę 18 listopada o godz. 7 rano.
 
Jeśli nie potrafisz chodzić na kijach, nie szkodzi. Szybko się nauczysz.
 
Do zobaczenia!
 
 
 
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.