W Drodze... nr 25

12 lutego 2013

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”

Notka od Marii…

Uff! Powoli wracam do życia.
Spędziłam dziewięć tygodni w szpitalu ze swoim synem, z czego trzy na intensywnej terapii. Przez dwa tygodnie był w śpiączce. W Wigilię jeszcze był nieprzytomny.
To ten rodzaj doświadczenia w życiu człowieka, jakiego w żaden sposób nie można sobie wyobrazić. Pierwotny strach i plątanina scenariuszy w głowie.
Kolejna mocna lekcja pokory i kolejna sytuacja, która pozwala się przekonać, ile życzliwych ludzi wokół, którzy wspierają. Myślą, modlitwą, działaniem, dobrym słowem lub cichą obecnością…
Za wszelkie przejawy wsparcia bardzo wszystkim dziękuję. To doprawdy bezcenne i niesie, gdy brakuje sił. Z całego serca dziękuję.

Konferencja Stowarzyszenia Mówić Bez Słów

Już niebawem w dniach 9-10 marca w Warszawie odbędzie się konferencja szkoleniowa Stowarzyszenia Mówić Bez Słów

pt. AAC w autyzmie - od dzieciństwa do dorosłości

wszelkie informacje na stronie www.aac.org.pl
Autorytet rodzicielski – do czego nam potrzebny?

Prawo serii działa i jakoś ostatnio mam dużo rozmów z rodzicami na temat autorytetu. Pojawiają się komentarze, że dziecko tego czy tamtego nie chce robić, że odmawia współpracy, gdy czynność nie jest dla niego atrakcyjna, że nie chce wyjść z domu, wymyka się z kontaktu.

Kiedy zaczynamy drążyć, co spowodowało pogorszenie sytuacji, bo często dotyczyło to sytuacji, kiedy wcześniej dziecko współpracowało i było chętne różnym wspólnym aktywnościom, okazuje się, że rodzice odpuścili typową codzienną pracę z dzieckiem skupioną wokół czynności na rzecz domu, np. odśnieżanie ścieżki do domu, wynoszenie śmieci, nakrywanie do stołu, składanie prania, itd. itp.

Możesz zapytać, a co to ma wspólnego z autorytetem. No, okazuje się, że ma. Kiedy masz nawyk pracy z dzieckiem podczas czynności, które dla nikogo z nas nie są porywające, dziecko też ma nawyk. Podążania za tobą, monitorowania cię, dopasowania się, odpowiadania na to, co inicjujesz i czego oczekujesz. Ty cały czas się ćwiczysz w odbieraniu od niego informacji zwrotnej a ono we współpracy.
Czy to znaczy, że jak roboty macie wykonywać dobrze znane czynności? Nie! Urozmaicaj je, utrudniaj, znajduj sposoby, żeby dziecko musiało cię monitorować bardziej, żeby więcej myślało, musiało więcej z siebie dać.

Pamiętaj, że wspólna praca to doskonała okazja do budowania kompetencji, uczenia się, rozwiązywania problemów. A nic tak nie motywuje do działania jak kompetencje właśnie. Każdy z nas, gdy wie, że coś potrafi, że coś mu wychodzi, odczuwa przyjemność. Twoje dziecko też. Kiedy doświadczenia z Tobą, będą dla niego źródłem owych kompetencji, będzie chciało robić z Tobą więcej, przebywać z Tobą częściej, współdziałać, bawić się i komunikować.
Ważna rzecz do pamiętania: dziecko nie musi mieć dobrej zabawy podczas pracy z nami. Kompetencje często rodzą się w bólach, ale kiedy już są, nie sposób im się oprzeć, także kiedy ma się autyzm.

Oczywiście budowanie autorytetu dotyczy nie tylko tych, którzy go już mieli i coś się popsuło, ale nas wszystkich, niezależnie na jakim etapie naszej drogi z dzieckiem jesteśmy.

Dlaczego ten autorytet jest taki ważny?
Bo daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i stałości nas – rodziców.
Bo daje Ci poczucie komfortu i pewność, że sobie poradzisz ze swoim dzieckiem. Wiesz, że kiedy powiesz, że coś trzeba zrobić a Ty będziesz obok, to dziecko się zgodzi, dlatego że Ci ufa.
Bo ułatwia życie i porządkuje Waszą relację.

Czy jest możliwe zbudowanie autorytetu w oczach dziecka z autyzmem?
Jak najbardziej! Twoja pewność siebie, klarowność działania i przewidywanie, gdzie mogą być trudności i jak sobie  z nimi poradzić oraz nawyk wspólnego działania Ci to umożliwią.
Wkrótce...

Informacje o nadchodzącym cyklu czterech 1-dniowych warsztatów dla rodziców na temat skutecznej pracy z dzieckiem z autyzmem.

Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.