W Drodze... nr 28

 

30 kwietnia 2013

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

 

Notka od Marii…

Wreszcie jest!

Wiosna, słońce, które cieplej świeci, wiatr we włosach i mnóstwo powodów, by wybrać się na spacer. Z dzieckiem, żeby doświadczać razem, pooglądać, poszukać, podzielić się tym, co na drodze, ale też samotnie, tylko ze sobą, we własnym towarzystwie, skupiając się na tym, jak to jest, kiedy jesteś tylko TY i wiatr. Kiedy nikt nic od Ciebie nie chce. Kiedy przez moment nie musisz gonić i robić kolejnej z tysiąca rzeczy. Zadbaj o takie chwile. Są Ci potrzebne jak powietrze.
Być może powiesz, że nie możesz sobie pozwolić, bo tyle spraw na Ciebie czeka, bo trzeba zająć się dzieckiem, poćwiczyć, posprzątać, itd. itp.
Owszem, trzeba. Jednakże, żebyś chciała to robić a nie robiła tylko dlatego, że się czujesz w obowiązku, że czas ucieka a dziecko rośnie, że… potrzebujesz zadbać o siebie. Potrzebujesz zadbać o taki moment, kiedy liczysz się dla siebie tylko TY, kiedy istniejesz tylko TY i świat.
Tej wiosny naucz się sobie na to pozwalać, naucz się sprawiać sobie takie podarunki a będziesz mieć więcej radości, więcej energii i więcej chęci, żeby pchać ten swój wagonik dalej, niezmiennie wierząc, że warto.

Ostatnio rozważałyśmy, dlaczego nie zmuszać do kontaktu wzrokowego. Dziś o tym, co robić, żeby dziecko szukało Twojej twarzy, chciało na Ciebie patrzeć i rozumiało, po co ma to robić.

Pragniesz skutecznie pracować z dzieckiem?

Już dziś zapraszam Cię na cykl moich szkoleń dla rodziców nastawionych na skuteczne sposoby pracy z dzieckiem z autyzmem. Obfitujący w praktyczne wskazówki, ćwiczenia oraz wiedzę czas, po którym wyjdziesz przepełniona energią i motywacją do działania, z konkretnymi narzędziami do pracy w ręku.

Cykl składa się z 5 całodniowych spotkań i będą to z pewnością bliskie Twojemu sercu tematy:

 1. Zaakceptuj w pełni swoje dziecko i sytuację, w której jesteś.
 2. Komunikuj się skutecznie i obudź myślenie w dziecku.
 3. Buduj kompetencje dziecka poprzez wspólne działanie.
 4. Jak mieć pewność w trudnych zachowaniach dziecka i wykorzystać je do nauki?
 5. Jak zorganizować życie, by nie zginąć w gąszczu autyzmu i żyć normalniej?

Już dziś Cię zapraszam. Niebawem dostaniesz informację ze szczegółami, więc pilnuj swej skrzynki mailowej. Ja już czekam na spotkanie z Tobą.

Jak sprawić, by dziecko chciało na Ciebie patrzeć, nie zmuszając go do kontaktu wzrokowego?

Jak sprawić, by dziecko chciało na Ciebie patrzeć, nie zmuszając go do kontaktu wzrokowego?

Pamiętajmy, po co patrzymy na innych.
Patrzymy na twarz drugiego człowieka, ponieważ kryje się w niej informacja dla nas. Nie patrzymy, żeby patrzeć. Patrzymy, żeby się dowiedzieć, żeby zrozumieć. Zatem nie chodzi o kontakt wzrokowy, ale o coś znacznie więcej.
Chodzi o myślenie. Chodzi o rozumienie potrzeby uzyskania informacji, jak mój partner rozumie to, czego wspólnie doświadczamy, co czuje, jak myśli, co jest dla niego ważne.
Zagadnienie piekielne trudne dla osób z autyzmem, ponieważ one jakby tej potrzeby uważności na drugą osobę nie mają. Co więc zrobić, żeby Twój autysta chciał na Ciebie patrzeć?

 • Przede wszystkim ogranicz słowa. Znakomita większość osób z autyzmem polega na tym, co słyszy. Skoro słyszę, wszystko już wiem, więc po co mam popatrzeć na tę trudną w odbiorze twarz drugiej osoby, która nieustannie się zmienia? Jeśli mogę uzyskać informację w sposób, który jest dla mnie łatwiejszy, po co mam się wysilać?
  Jeśli Twoje dziecko nie będzie miało motywacji, żeby na Ciebie patrzeć, nie będzie tego robić.
  A co się stanie, gdy mu powiesz, ale oczami czy twarzą?
  Nie dostanie tego, czego potrzebuje, czyli informacji i wtedy…
  Zacznie szukać tej informacji i znajdzie ją w Twojej twarzy, bo tam ona jest.
  Bądź cierpliwa, nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami, bo jest o co zabiegać.
 • Czekaj. Nie reaguj jak automat. Nie odpowiadaj od razu.
  Jak nie nastąpi to, do czego Twoje dziecko się przyzwyczaiło, czyli natychmiastowa odpowiedź, zacznie szukać, co się dzieje, dlaczego nie odpowiadasz i…
  wtedy znajdzie Ciebie, Twoją twarz i Twoje oczy. Bez proszenia o to, by popatrzyło.
 • Zamień imperatywy czyli ciągłe polecenia na tzw. deklaratywy, język opisowy. Zamiast „zanieś talerz do zlewu”, powiedz „zostawiłeś talerz na stole” i znów poczekaj, zobacz, co zrobi. Może zwróci się do Ciebie z pytaniem w oczach, może się zawaha, z pewnością pomyśli.
 • Zrób coś nieoczekiwanego. Kiedy stawiasz talerz na stole, postaw do góry dnem i chciej nakładać jedzenie i znów zaczekaj. Zamiast buta przy wyjściu podaj mu garnek. Zaskocz swoje dziecko, wytrąć z automatycznego działania. Uruchom myślenie.
 • Powstrzymaj się od dawania gotowych rozwiązań, od dawania odpowiedzi, od poganiania, żeby Twoje dziecko miało okazję doświadczyć, uzmysłowić sobie, że czegoś nie wie i być może w związku z tym warto poszukać Ciebie.

Poeksperymentuj, obserwuj, co się będzie działo i czekaj, czekaj, czekaj, bo jest na co.
Napisz koniecznie o swoich rezultatach.

HANDLE w Warszawie

Serdecznie zapraszam na spotkanie z HANDLE. Już 22 czerwca poprowadzę kurs HANDLE I stopnia. Tydzień później, 29 czerwca Sean Williams z Wielkiej Brytanii poprowadzi kurs II stopnia a ja będę go tłumaczyć. HANDLE to doskonała okazja, żeby się poznać i zaznajomić z jednym z najbardziej humanitarnych podejść do drugiego człowieka.


Wszystkie zapisy na www.rozwiazacautyzm.pl

Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.