W Drodze... nr 34

24 września 2013

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

Powrót z wakacji często oznacza powrót do znanej rutyny. Przewidywalność zdarzeń, plan, rytuały są nam wszystkim potrzebne, bo dają poczucie bezpieczeństwa, często jednak idziemy za daleko w takim działaniu na pamięć i według schematu.
Mając dziecko z autyzmem, niejednokrotnie zanadto ulegamy złym nawykom, wcale się nad nimi nie zastanawiając. I nie myślę tu wcale o tym, że dzień musi przebiegać zawsze w taki sam sposób, czy droga do domu. Mam na myśli raczej mnóstwo drobnych momentów w ciągu dnia, które przegapiamy tylko dlatego, że działamy według schematu i nie patrzymy czasem na siebie z boku. To bezcenne chwile, które mogłyby stymulować nasze dziecko do rozwoju i warto je wykorzystać. Dziś właśnie o tym…

 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Wstęp do RDI® - warsztat dla rodziców

Już 5 października zapraszam rodziców, którzy rozumieją, jak znaczący wpływ mają na rozwój swojego dziecka i którzy chcą się dowiedzieć, co robić, żeby budować z nim relację, uczyć współpracy, myślenia i komunikacji. Wprowadzę w założenia RDI® oraz pokażę, jak je stosować w praktyce, gdyż wiedza ma wartość wtedy, gdy się ją stosuje. To będzie intensywny czas.

Serdecznie zapraszam.

Wszystkie informacje na www.rozwiazacautyzm.pl

 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Kiedy rutynowe działanie czyni szkodę

Wszyscy doskonale wiemy, jak naszym dzieciom potrzebna jest rutyna. Porządkuje świat, czyni rzeczy przewidywalnymi a więc daje poczucie bezpieczeństwa. I tak też powinno być.
Jednakże niejednokrotnie zapominamy o tym, że nam popaść w rutynę zanadto nie wolno, mamy bowiem do czynienia z osobą, która ma dość statyczny mózg. Jeśli dodatkowo my będziemy działać statycznie, zamiast pobudzać nasze dziecko do rozwoju, będziemy z wielkim sukcesem utrwalać doskonale w jego mózgu wykształcone ścieżki.

Co mam na myśli?

Mnóstwo sytuacji dnia codziennego, kiedy:

 • Domyślasz się, co dziecko chce ci zakomunikować (w taki czy inny sposób), uprzedzając je i odgadując jego potrzeby – uczysz, że zawsze ktoś się domyśli.

 • Skupiasz się, żeby rzeczy zostały zrobione, więc zamiast poczekać, żeby się zorientowało, że nie ma np. plecaka, od razu mówisz, że ma go wziąć albo zamiast poczekać, żeby zrozumiało, że jeszcze trzeba coś zrobić, np. zgasić światło w łazience, mówisz, żeby zgasiło światło – uczysz, że nie trzeba myśleć, nie trzeba brać odpowiedzialności za swoje działania, bo zawsze ktoś powie, co trzeba zrobić.

 • Ułatwiasz życie na wszelkie sposoby, np. macie razem przenieść stolik i twoje dziecko podnosi, nie zwracając uwagi na to, co ty robisz, więc „ratujesz” sytuację, zamiast pozwolić mu doświadczyć, co się dzieje, gdy jedna osoba podnosi stolik a druga jeszcze nie – uczysz, że nie trzeba uważać, nie trzeba pilnować partnera, bo zawsze ktoś nadrobi czyjeś uchybienia.

 • Wyręczasz, podając łyżkę, zamiast poczekać, żeby dziecko usiadło i zorientowało się, że nie ma czym zjeść – uczysz, że nie trzeba nic robić, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi.

 • Odpowiadasz, gdy dziecko mówi do ściany, zamiast poczekać, aż się zorientuje, że nikt nie reaguje – uczysz, że nie trzeba dbać o komunikację, bo inni o nią zadbają.


Przykłady można by mnożyć. Wiem, takie działanie jest odruchowe. Tyle razy nadrabiałaś za swoje dziecko, żeby cokolwiek się udało, że nawet się nad tym nie zastanawiasz. Po prostu robisz i już. Nie trzeba się obwiniać. Robisz najlepiej jak potrafisz w danym momencie. Dlatego właśnie warto zadać sobie pytanie

„czego ja chcę teraz uczyć moje dziecko?”

Zanim coś zrobisz, zatrzymaj się i pomyśl nad tym właśnie pytaniem. A następnie działaj adekwatnie do odpowiedzi, której sobie udzielisz.

 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Rozmawiajmy AAC!

Już kolejny raz w październiku w sposób szczególny kierujemy swoją uwagę i doceniamy znaczenie alternatywnych i wspomagających metod komunikowania się. Dla wielu osób z autyzmem to jedyny sposób na porozumiewanie się ze światem. Dołącz się to inicjatywy Stowarzyszenia Mówić Bez Słów i propaguj AAC wszędzie, gdzie możesz. Poniżej zamieszczam apel Stowarzyszenia:

Drodzy Członkowie i Przyjaciele Stowarzyszenia „Mówić bez Słów" !!!

Już niedługo październik - Międzynarodowy Miesiąc AAC, miesiąc świętowania i upowszechniania wiedzy oraz doświadczeń związanych z alternatywnymi i wspomagającymi metodami porozumiewania się.

Jak co roku w tym czasie chcemy Was zainspirować do intensywnych działań na rzecz osób niemówiących, dzielenia się Waszymi planami, przesyłania zdjęć i relacji z organizowanych wydarzeń.

Chcielibyśmy, aby w tym roku w Miesiącu AAC osoby niemówiące były bardziej widoczne w swoim środowisku. Mamy więc osobistą prośbę do Was o włączenie się do działania!

Rozmawiajmy AAC!

Pomyślcie o swoim środowisku lokalnym, rodzinie, sąsiadach, znajomych!

 • Może znacie kogoś z lokalnej telewizji, radia lub prasy i możecie zwrócić się z oficjalną prośbą o promocję Miesiąca AAC:
◦   zaprosić do Waszej placówki, by pokazać AAC w praktyce;

◦   umówić na wywiad z użytkownikiem AAC, jego rodziną lub zaproponować swój udział 
w programie;


◦   udostępnić napisany przez was artykuł lub film, (przykładowe materiały znajdziecie na naszej stronie w katalogu pliki do pobrania );

◦   przygotowaliśmy dla Was pismo, które zapewni Wam poparcie naszego Stowarzyszenia, znajdziecie je w załączniku.

 • Zaproście do współpracy znanych w waszej społeczności ludzi i artystów, fotografie, rysunki, sztuka video, street art, performery i happeningi, wspaniale nadają się do szerzenia wiedzy i zrozumienia potrzeb użytkowników AAC;
 • Umieśćcie na swoich stronach internetowych, Facebooku, itp. informacje o Miesiącu AAC i organizowanych przez Was wydarzeniach;
 • Możecie "polubić" wydarzenia Miesiąca AAC na Facebooku Stowarzyszenia;
 • Wyjdźcie z Waszymi AAC-owymi uczniami, dziećmi, pracownikami, kolegami w przestrzeń publiczną, by w kawiarni, księgarni, bibliotece, sklepie, na placu zabaw, w kinie lub urzędzie pokazać, że AAC ułatwia dogadywanie się;
 • Pomóżcie użytkownikom AAC zorganizować spotkanie z kolegami z innych placówek;
 • Zaproponujcie prelekcje w szkołach, na uczelniach, w urzędach i jednostkach służby zdrowia;

Mamy wiarę, że w tym roku z Waszą pomocą o AAC będzie głośno!

Piszcie o planach i przesyłajcie relacje!  Powodzenia!!!Pytania i propozycje współpracy kierujcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Warsztaty nt. pracy z młodzieżą i dorosłymi korzystającymi z AAC

W miesiącu AAC w dniach 12-13 października 2013 w Zamościu pani Dorothy Fraser ze Szkocji poprowadzi szczególne warsztaty o pracy z młodzieżą i dorosłymi użytkownikami AAC - "Włączanie młodzieży i dorosłych użytkowników AAC w nurt życia społeczności lokalnej".

Zgłoszenia i zapytania proszę przesyłać na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 W trakcie warsztatów dowiemy się o strategiach komunikacji dorosłych użytkowników, budowaniu ich słownika. Poznamy także założenia komunikacji włączającej, która pomaga członkom społeczności z poważnymi problemami w porozumiewaniu prowadzić niezależne życie, a władzom publicznym uniknąć ich dyskryminowania. Będziemy mieli okazję do dyskusji na temat przygotowania użytkowników AAC do w miarę niezależnego życia w dorosłym życiu.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie „Mówić bez Słów”.www.aac.org.pl

 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Światowy Szczyt Autyzmu – na drodze do wyzdrowienia!

W dniach 19-20 października 2013 w Warszawie będzie miało miejsce ważne wydarzenie dotyczące leczenia autyzmu. Najnowsze informacje na temat podejścia biomedycznego.

Wszystkie informacje znajdziesz tutaj

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.