W Drodze... nr 35

21 października 2013

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

Wiem, znowu pomyślisz, że mam zaległości w wysyłaniu magazynu, czego bardzo nie lubię i zarazem nie miałam dość mocy mentalnej, by sklecić kilka sensownych zdań.
Rozpoczęłam z moim dzieckiem kolejny wielki projekt, jakim jest dieta ketogenna. Drakońska, drastyczna i bardzo precyzyjna. Wymagająca wielkiej uważności i dokładności. Czyniąca rodzinne posiłki bardzo trudnymi, bo dziecko nie może nic z tego, co jedzą inni, poza nielicznymi wyjątkami, których ilość absolutnie nie może być przekroczona. Dieta ketogenna pierwotnie została stworzona do leczenia padaczek lekoopornych, jednak obecnie zyskuje coraz więcej entuzjastów jeśli chodzi o leczenie autyzmu. Piszę o tym, bo może nie wiesz a częstokroć z niewiedzy wynika wiele naszych trudności, których doświadczamy w codziennym życiu.


Dziś parę słów o tym, jak utrzymać w sobie moc i nawet po latach mieć siłę do podejmowania wyzwań i rozpoczynania nowych działań w podróży z dzieckiem.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Szkolenia HANDLE® jeszcze w 2013

Serdecznie zapraszam na ostatnie w tym roku szkolenie wprowadzające do HANDLE®, które poprowadzę już 23 listopada w Warszawie. To szczególne doświadczenie, które daje nową perspektywę i sprawia, że patrzysz na swoje dziecko lub podopiecznego nowymi oczyma.

Zapraszam również na szkolenie II stopnia z HANDLE®, które poprowadzi instruktor z Wielkiej Brytanii Sean Williams a ja będę mieć przyjemność je tłumaczyć. To następny krok w Twojej edukacji HANDLE®.
Odbędzie się ono w Warszawie w dniach 14-15 grudnia 2013. Warunkiem uczestnictwa jest odbycie szkolenia wprowadzającego.


Wszystkie informacje oraz zapisy znajdziesz na www.rozwiazacautyzm.pl

Jeśli chcesz, by szkolenie wprowadzające odbyło się w Twoim mieście lub placówce, napisz do mnie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Jak utrzymać w sobie ogień i nie tracić nadziei…?

Kiedy masz dziecko z autyzmem, doświadczanie trudnych chwil to dla Ciebie chleb powszedni. Porażka to Twoja codzienność, bo albo nie możesz się dowiedzieć czegoś ważnego od swojego Skarbu, albo nie zostajesz zrozumiana, albo nie udaje Ci się to, co zaplanowałaś, albo, albo, albo…

Tak już jest. Szczęśliwie tyle samo, ilu doświadczasz momentów porażki, spotykasz sytuacji, gdy nie sposób nie pomyśleć, jakie fajne to Twoje dziecko, ile daje Ci radości i jak to dobrze, że jest.

Kiedy temat autyzmu jest dla Ciebie świeży, masz moc zapału do pracy. Wiesz, że to działanie na lata, jednak myślisz sobie, że przy odrobinie szczęścia i dużym zaangażowaniu Wam się uda. Wszak stosunkowo niedużo czasu, w rozumieniu lat, ile żyje dziecko, macie do odrobienia. Mobilizujesz siły i działasz na tylu polach, na ilu jesteś w stanie. A jest, co robić. Terapia, edukacja, dieta, suplementy, ogarnięcie rodzeństwa, partnera, siebie i całej rodziny, do tego niejednokrotnie pracy zawodowej wypełniają Ci skutecznie cały dzień, a często i pół nocy. Po pewnym czasie funkcjonowania w ten sposób, uświadamiasz sobie, że długo tak nie pociągniesz. Zaczynasz się zastanawiać, ważyć decyzje i ustanawiać priorytety w działaniu.

Niezależnie, jaką drogę terapeutyczną obierzesz, jedno jest pewne, autyzm wyczerpuje fizycznie, psychicznie, emocjonalnie i finansowo. Wszystkich w rodzinie. Bez wyjątków. Wszyscy odczuwają jego wpływ.

Kiedy żyjesz z osobą z autyzmem na codzień, niejednokrotnie masz dość. Myślisz sobie, że nie dasz rady. Masz ochotę spakować najpotrzebniejsze rzeczy i uciec jak najdalej. Chcesz zostawić wszystko i zapomnieć. Wydaje Ci się, że nie wytrzymasz.
Kiedy słyszysz o kolejnej interwencji, która wydaje się być pomocna, wszystko w Tobie krzyczy „nie!”. Nie masz ochoty znów rozbudzać w sobie nadziei, że może tym razem zadziała, że może nastąpi poprawa, o której tak długo marzyłaś. Nie chcesz kolejnego rozczarowania. Jednak matczyny instynkt i potrzeba dbania o swoje stado nie pozwala Ci sobie odpuścić.


Wiem, bo nie zliczę, ile razy przez to przechodziłam. Ile razy płakałam. Ile razy chciałam rzucić wszystko. Ile razy myślałam, że nie wytrzymam. Ile razy byłam przekonana, że rozsypię się na tysiąc kawałków.
Nie rozsypałam się. Nie rzuciłam wszystkiego. Nadal jestem. Wytrzymuję.
Ty też możesz. Wszystkie mamy moc zmieniania rzeczywistości dla naszych dzieci.
I o tym właśnie chcę Ci dziś powiedzieć.


Co robić, żeby mieć siłę i nadal sprawdzać, co zadziała?

  • Znajdź coś, do czego będziesz sięgać w trudnych chwilach. Inspirujący film, wiersz, ustęp tekstu. Ja mam taki ulubiony o wyścigu i potknięciach, po których się trzeba podnieść. Zawsze go oglądam, gdy wydaje mi się, że tym razem nie dam rady. Kiedy ogień w Tobie chwilowo przygasa, miej swój sposób, żeby go rozniecić.

  • Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy tracisz całkowicie zapał. Naucz się samej siebie na tyle dobrze, by zauważać oznaki, że Twój napęd słabnie. Łatwiej rozniecić żar, który nadal się tli, niż rozpalać ognisko od nowa.

  • Szukaj wokół siebie przykładów ludzi, którzy są mistrzami w podnoszeniu się po porażce. Nic tak nie działa na naszą wyobraźnię, jak przykład innych osób. Skoro inni to mogą, Ty też możesz.

  • Rozmawiaj z ludźmi. Nigdy nie wiesz, skąd przyjdzie inspiracja.
  • Skupiaj się tylko na jednym dniu w danym czasie. Myśl tylko o tym, co teraz. Perspektywa wielu lat pracy z dzieckiem, prowadzenia diety czy czegokolwiek innego może być na tyle przytłaczająca, że sprawi, że zaniechasz działania. Kiedy myślisz tylko o tym, co masz do zrobienia dziś, jesteś w stanie to udźwignąć.
  • Miej kogoś, kto powie Ci dobre słowo, kto Ci pomoże w taki czy inny sposób, podniesie Cię, gdy się potkniesz.

  • Nie rozczulaj się nad sobą zanadto. Pozwalaj sobie na chwile słabości, jednak nigdy nie pozwól swym myślom skręcić na ścieżkę pt.    „Dlaczego moje dziecko? Dlaczego ja?”

  • Płacz, jeśli potrzebujesz. Powiem więcej. Wyrycz się tak, jak tylko kobiety potrafią. Gdy będziesz sama wykrzycz się i wyrzuć z siebie wszystko. Wyczyść się w ten sposób z bólu, bezsilności i bezradności po to, żeby mieć w sobie miejsce na moc.

  • Zawsze znajduj chwilę tylko dla siebie. Pamiętaj, że Ty tu jesteś najważniejsza.


Napisz, co robisz, żeby nie odpuścić, żeby nie zrezygnować i nadal mieć siłę, chociaż chciałoby się powiedzieć „dość”.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Autyzm to zaburzone funkcjonowanie całego organizmu

Wyrazy uznania i podziękowania dla Instytutu Medycyny Holistycznej VEGAMEDICA za zorganizowanie Światowego Szczytu Autyzmu poświęconego biologicznym aspektom autyzmu i wyjaśniającego wpływ na funkcjonowanie osób z autyzmem takich czynników jak patogeny, dieta, metale ciężkie i wiele innych. Coraz więcej wiemy o biologii autyzmu i nie wolno nam o tym aspekcie zapomnieć, gdyż stanowi bardzo duży kawałek w autystycznej układance.
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Rozwój myślenia i komunikacji

Z radością donoszę, że w Fundacji Rozwiązać Autyzm miał miejsce pierwszy warsztat wprowadzający do RDI®. Uczyliśmy się, doświadczaliśmy, myśleliśmy, ćwiczyliśmy. Wszyscy dobrze spędziliśmy czas. Jeśli chcesz, by taki warsztat odbył się w Twojej okolicy, napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oto wrażenia niektórych uczestników

Człowiek uświadamia sobie, że dziecku nie powinno się „ułatwiać” wydając polecenia, a motywować je do samodzielnego myślenia.

Warsztaty RDI odsłoniły kolejną płaszczyznę współpracy z dzieckiem autystycznym.

Ćwiczenia pozwalają poczuć się jak to jest być w sytuacji dziecka z autyzmem, a wszystko nie jest tak proste jak nam się wydaje.

Chcę, żeby moje dziecko uczyło się myśleć i działać „ z rozmysłem” i nie chcę tylko go wyuczyć umiejętności. Cieszę się, że RDI wychodzi temu naprzeciw.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.