W Drodze... nr 36

3 grudnia 2013

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

Coraz większymi krokami zbliżają się Święta a wraz z nimi koniec obecnego roku. To naturalne okoliczności do dokonywania podsumowań, refleksji, wyciągania wniosków i wreszcie planowania. Ciekawa jestem, jaki to był rok dla Ciebie. Co było w nim najważniejszego? Jakie momenty przyniosły Ci najwięcej radości? Czego dowiedziałaś się o sobie? Co odkryłaś w swoim dziecku? Jakie odniosłaś sukcesy i jakie popełniłaś błędy? Za co będziesz najbardziej wdzięczna, wypatrując na niebie pierwszej Gwiazdy?

Dla mnie to był rok, którego mottem przewodnim było uczenie się. Pokory. Wiary. Siły. Wybaczenia. Zrozumienia. Brania i dawania. Także tego, jak niewiele wiem i ile cały czas przede mną do poznania. To był także rok różnorodności i mieszania się smaków życia. Od wielkich uniesień po mocne uderzenia po plecach. Każde z tych doświadczeń wniosło wartość. Każde było jakoś potrzebne, nawet jeśli do dziś nie rozumiem do czego.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

HANDLE® w Bydgoszczy!

Już niebawem, bo 25 stycznia 2014 roku odbędzie się szkolenie I stopnia wprowadzające do HANDLE. Organizatorem jest Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Bydgoszczy.
Jeśli chcesz:


- poznać, na czym polega pełne szacunku i akceptacji podejście HANDLE,
- dowiedzieć się, jak można całościowo wspierać układ nerwowy w skuteczny sposób,
- zrozumieć, z czego wynikają trudności osób z autyzmem i jak „czytać” ich zachowania

- nauczyć się, jak rozpoznawać objawy przeciążenia układu nerwowego
- poznać podstawowe ćwiczenia HANDLE, które z łatwością wpleciesz do codzienności osoby z autyzmem,


koniecznie dołącz i weź udział w szkoleniu na temat Holistycznego Podejścia do NeuroRozwoju i Efektywnego Uczenia się.

Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia pod numerem telefonu 690 320 196

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Gdzie kończy się autyzm a zaczyna charakter?

Kiedy pracujemy z osobą z autyzmem, chcemy ją dobrze poznać. Zrozumieć, co jest jej mocną stroną oraz jakich doświadcza trudności, na czym polegają jej deficyty. Po co? Oczywiście po to, żeby jak najskuteczniej móc ją wspierać, zaplanować terapię i inne oddziaływania. Im lepiej wnikniemy w jej funkcjonowanie, im bardziej będziemy w stanie rozpoznać, z kim mamy do czynienia, tym większa szansa na sukces.
Jednakże czyha tu nas pewna pułapka. Mianowicie warto zadać sobie pytanie, czy w tej naszej chęci pomagania, prowadzenia terapii, pracy z daną osobą, nie zapominamy czasem o człowieku. O człowieku, który myśli i czuje, który ma swoje pragnienia. Niejednokrotnie jakże odmienne od naszych, ale to przecież jego pragnienia. To również one decydują o tym, kim jest. Czasem w tym pędzie do poprawy funkcjonowania naszego dziecka i nam, i specjalistom może się zdarzyć, że umknie ten najważniejszy aspekt. Człowiek. Bo przecież za fasadą autyzmu stoi człowiek. Konkretny. Ziemski. Nie kosmita. Może zupełnie inny niż my i całkowicie dla nas zagadkowy, ale cały czas człowiek.


Gdzie zatem kończy się autyzm a zaczyna charakter?

To bardzo trudne pytanie, na które do końca chyba nigdy nie będziemy potrafili odpowiedzieć. Paradoks sytuacji polega jednak na tym, że kiedy mamy do czynienia z tak zwanym neurotypowym „uparciuchem”, nikt nie będzie doszukiwał się w nim autyzmu a jedynie stwierdzimy, „Ot taki charakter. Zawsze był uparty i już”. Nie trzeba mieć autyzmu, żeby nie obchodzili nas szczególnie inni ludzie. Nie trzeba mieć autyzmu, żeby fascynować się czymś z zaangażowaniem godnym najwyższej klasy naukowca. Nie trzeba mieć autyzmu, żeby spędzać dnie, leżąc na kanapie w słodkim nic nierobieniu.

Czy to znaczy, że mamy się nie przejmować tzw. autystycznymi cechami u naszych dzieci?
Ależ oczywiście, że nie! Wszak chcemy je przygotować do radzenia sobie w życiu, co oznacza między innymi dobrą komunikację z innymi i przynajmniej bazowe nimi zainteresowanie. Potrzebujemy jednocześnie być w tej naszej ocenie ostrożni i uważni, żeby nie stało się naszym celem uczynienie wszystkich takimi samymi, ukuciem na jedna modłę, bowiem najpiękniejsza w naszym życiu jest różnorodność. To ona nas ciekawi, cieszy, fascynuje.


Dla jasności, jak najdalsza jestem od tłumaczenia wszystkiego charakterem, podobnie jak od tłumaczenia wszystkiego autyzmem.

Bardzo często w przypadku naszych dzieci dochodzi do sytuacji, gdzie wiele zjawisk, zachowań kładzie się na karb autyzmu, nie poczyniwszy wysiłku, że może kryje się za tym coś więcej. Może za letargiem lub niechęcią do działania czy spowolnieniem umysłowym kryją się zaburzenia funkcjonowania organizmu? Może za samookaleczającymi zachowaniami kryje się odczuwanie wielkiego bólu, z którym trudno poradzić sobie inaczej, niż zadając inny ból na zasadzie „jak boli cię głowa, załóż za ciasne buty” itd., itd.

Nie ma złotego środka, ale warto pamiętać o tym, byśmy robili wszystko, by się do niego choć trochę przybliżyć.
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Patrz mi w oczy

Jeśli jeszcze nie przeczytałaś, skorzystaj z okazji i zamów w prezencie pod Choinkę książkę autorstwa Robisona Johna Eldera pt. „Patrz mi w oczy”. Doskonale napisana i znakomicie przetłumaczona pozycja, ukazująca nie tylko trudną codzienność osoby z zespołem Aspergera, ale także jej fascynujący sposób myślenia, cudne chwile w życiu i wielki sukces polegający nie tylko na realizowaniu siebie, ale także na stworzeniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Dobra książka do obdarowania kogoś, kogo lubisz lub bycia obdarowaną.
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

VML w pracy z apraksją po raz pierwszy w Polsce

Fundacja Rozwiązać Autyzm zaprasza na otwarty warsztat z pracy z apraksją.
9 grudnia w Warszawie twórca metody dr Elad Vashdi poprowadzi wykład, w którym możesz wziąć udział „na żywo” lub online.

Wszystkie informacje znajdziesz tutaj

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.