W Drodze... nr 37

20 grudnia 2013

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

No i znów mamy Święta…
Czas szczególny, gdyż niemal odruchowo skłaniamy się do refleksji nad tym, co wokół nas, nad tym, co było, co jest i czego pragniemy. Także nad tym, co w nas i o tym właśnie świąteczne wydanie magazynu.

Życzę Ci chwili…
radości… zatrzymania się… zadumy… wdzięczności… blasku… trzymania się za rękę z kimś, kto jest Ci bliski… wyczekiwania pierwszej Gwiazdki i tego, co ona przyniesie… pomyślenia o tym wszystkim, co w Twoim życiu dobre, nawet jeśli niełatwe… zadowolenia z tego, że jesteś.
Nowy Rok 2014 niechaj po prostu będzie dla Ciebie łagodny…

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Jak chcesz się czuć ze swoim dzieckiem?

Kiedy zadaję rodzicom pytanie, jak się czują ze swoim dzieckiem, bardzo często okazuje się, że to zależy. Od czego? Od tego, co robi dziecko. Czy robi tzw. „fajne” czy „niefajne rzeczy”. Jak robi te pierwsze samopoczucie rodzica jest dobre i dominuje zadowolenie. Jeśli zaś te drugie, wówczas dominuje zniechęcenie, rozczarowanie, czasem złość.

I tu zaczyna się kłopot. Jeśli uzależniasz swoje samopoczucie od tego, co robi Twoje dziecko, to od niego zawsze będzie zależeć to, jak się czujesz. Ktoś mógłby się obruszyć i powiedzieć, jak można się czuć dobrze i być zadowolonym, jeśli dziecko nie robi tego, co byśmy chcieli. Oczywiście, że można. Wszystko kwestia tego, jak chcemy się czuć i co w związku z tym zrobimy. Dodatkowo potrzebujemy treningu. Mózg jak mięsień wymaga wielu powtórzeń, ale tego nauczyło Cię już chyba Twoje dziecko.

Zadaj sobie zatem pytanie: co chcę czuć, kiedy jestem z moim dzieckiem?
Czy to będzie radość? Swoboda? Zadowolenie? Pewność? Zachwyt?
Kiedy to już będziesz wiedzieć, kolejne pytanie brzmi: co JA potrzebuję zrobić, żeby to właśnie poczuć?

Zwracam Twoją uwagę, że pytanie dotyczy Ciebie i tego, co Ty masz zrobić a nie Twoje dziecko. Każdą zmianę zawsze zaczynamy od siebie. Nie ma innego sposobu. Jeśli chcesz czuć radość, przynieś ją ze sobą. Jeśli swobodę, bądź swobodna najpierw. Jeśli pewność, wnieś do Waszego bycia razem pewność. Trzeba najpierw włożyć, żeby móc wyjąć.
Pomyśl, jakie konkretne działanie potrzebujesz podjąć, by to się zadziało. Jak to zrobisz? Co to znaczy, że przyniesiesz radość ze sobą? Po czym poznasz, że ją w sobie masz? Nie możemy dać drugiej osobie tego, czego sami nie mamy. Nie da się. Jeśli nie cieszy cię to, że jesteś ze swoim dzieckiem, nie oszukasz go i nie możesz się dziwić, że ono nie chce z Tobą „gadać” (bawić się, komunikować się, itd.). Jeśli nie czujesz się swobodnie, ono natychmiast to wyczuje i po sprawie. Twoje dziecko (a może Twój uczeń czy podopieczny) podnosi Ci wysoko poprzeczkę. Musisz być prawdziwa. Wtedy zostaniesz wynagrodzona. Może nie od razu, bo czasem Człowiek musi się przekonać, posprawdzać, czy Ty taka naprawdę jesteś, ale jak będziesz prawdziwa, przyjdzie nagroda, dla której warto się starać.

O zachwycie porozmawiamy już po Nowym Roku. Tymczasem życzę Ci znalezienia odpowiedzi na dwa pytania powyżej.

 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.