W Drodze... nr 38

15 stycznia 2013

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

 Witaj w Nowym Roku! Mam nadzieję, że wkroczyłaś w ten nowy czas z nową energią, inspiracją i motywacją do działania. Zastanawiałaś się, jak chcesz się czuć w 2014? Co chcesz czuć jako matka? Jako kobieta? Jak chcesz się czuć ze swoim dzieckiem? Od dawna nie uprawiam postanowień noworocznych, gdyż najczęściej po pierwszym tygodniu stycznia już o nich zapominałam, jednak bardzo świadomie podejmuję decyzję dotyczącą tego, czego chcę doświadczyć, co chcę czuć. Wymaga pilnowania się w zakresie tego, co się myśli, owszem, ale nagroda jest warta zachodu.

W ramach noworocznych inspiracji zapraszam Cię, byś dołączyła się do praktyki, którą stosuję. Znajdź naczynie, najlepiej przeźroczyste, ale niekoniecznie. Może być słoik ale także dobra będzie karafka. Przygotuj sobie w jednym miejscu różnokolorowe niezbyt duże karteczki. Kiedy wydarzy się coś, co sprawi Ci radość, nawet przez chwilę, zapisz na kartce, złóż ją i wrzuć do słoika. Pod koniec roku, choć mam nadzieję, że dużo, dużo wcześniej, sprawisz sobie ucztę, czytając to wszystko, ponownie się delektując chwilą, wspominając i budując w sobie świadomość, ile dobrych rzeczy dzieje się w Twoim życiu. Ja lubię, żeby naczynie było przeźroczyste, bo widać, jak przybywa dobrego. Lubię, by było szklane, bo szkło wydaje mi się szlachetne. Zatem do dzieła. Ćwicz się w zauważaniu tego, co cię cieszy, co możesz docenić od najmniejszych do największych rzeczy a będziesz mieć ich coraz więcej…

maria-podpis

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Spotkajmy się!

Niebawem kilka wydarzeń, które stanowią doskonała okazję do naszego osobistego spotkania. Serdecznie zapraszam i będę na Ciebie czekać.

22 stycznia Szkolenie wprowadzające do HANDLE® podczas Podkarpackich Warsztatów dla Rodziców. Zapisy i informacje „ ASPI” Joanna Pyra, e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 668667347 ( po godz. 15.00)

25 stycznia Szkolenie wprowadzające do HANDLE® w Bydgoszczy organizowane przez tamtejszy oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Wszystkie informacje tutaj.

1 luty Szkolenie wprowadzające do HANDLE® w Fundacji Rozwiązać Autyzm. Informacje oraz zapisy tutaj

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Słów kilka o zachwycie własnym dzieckiem

Poprzednio mówiłyśmy o tym, jak chcesz się czuć ze swoim dzieckiem niezależnie od tego, co robi. Czy zadałaś sobie pytanie, jak często odczuwasz zachwyt, patrząc na swoją pociechę, będąc w jej towarzystwie?
Zachwyt. To brzmi górnolotnie.
Wcale nie i bynajmniej nie mam tu na myśli wodotrysków emocji, skakania do góry i wznoszenia ochów i achów, kiedy dziecko cokolwiek zrobi. Chodzi mi o zakorzenione głęboko poczucie, że cieszy Cię obecność Twojego dziecka obok, że jesteś przy nim rozluźniona, że patrzysz nie niego czy na nią i oczy same Ci się śmieją. Chodzi mi o poczucie, że naprawdę lubisz swoje dziecko.
Mogłabyś powiedzieć, ależ to oczywiste, że lubisz swoje dziecko. Niekoniecznie takie oczywiste. Bezdyskusyjne jest to, że każdy rodzic kocha swoje dziecko i zawsze kochać będzie. Jednak nie każdy swoje dziecko lubi…

Co to znaczy? Dla ułatwienia zrozumienia podam przykład. Być może masz w rodzinie kogoś np. siostrę czy brata albo matkę czy ojca, z którymi zawsze będziesz czuć się związana. Zawsze im pomożesz i zrobisz wszystko, co trzeba, których kochasz, bo to Twoja rodzina i… jednocześnie nie lubisz. Nie sprawia Ci frajdy przebywanie w ich towarzystwie, nie czujesz się po kontaktach z nimi wzmocniona, nie myślisz zaraz po rozstaniu, że dobrze byłoby się znów spotkać. I masz pewnie takie osoby w swoim życiu, których z pewnością nie kochasz, ale uwielbiasz ich towarzystwo. Świetnie się z nimi bawisz, głośno śmiejesz, inspirują Cię, dają do myślenia, stawiają, kiedy trzeba, trudne pytania. Żywią Ciebie a Ty żywisz ich. Wiesz już, o czym mówię? Na czym polega różnica?

I właśnie o to chodzi, by w swoim dziecku zawrzeć obie te kwestie. Kochać je i lubić tak samo mocno. Dla wielu to bardzo trudne a to dlatego, że zadowolenie z córki czy syna uzależniają, czy robi ona czy on, tak jak mama sobie wymyśliła czy nie. Jak spełnia polecenia, wykonuje zadanie, rozumie, o co chodzi, realizuje twój, często nieuświadomiony przez Ciebie samą, scenariusz, jesteś zadowolona. Jeśli jest inaczej, nie ma miejsce na zadowolenie. I tutaj warto się zastanowić, jaki komunikat wysyłasz swojemu dziecku. „Jak robisz tak, jak ja chcę, jesteś w porządku. Jak nie robisz tak, jak ja chcę, jesteś be”. Tego chcesz? Uzależniania swojego zadowolenia od tego, czy dziecko spełniło Twoje oczekiwania czy nie?

A może warto by było pokazywać mu, że jest w porządku i wtedy, gdy robi wszystko „jak trzeba”, i wtedy, gdy przechodzi trudne chwile, i wtedy, gdy nie może czegoś zrozumieć, i wtedy, gdy nic nie jest w stanie zrobić?” Pomyśl, jak by to było odczuwać radość w sercu niezależnie od tego, co robi Twoje dziecko…

Dlatego właśnie ten zachwyt jest taki ważny. Ćwicz się w zachwycie. Nad różnymi rzeczami. Nad tym, że wstaje słońce, nad tym, że ktoś się uśmiechnął do Ciebie, powiedział dobre słowo, zainspirował. Nad tym, że oglądasz w telewizji naszą reprezentację piłkarzy ręcznych, jak śpiewają hymn przed meczem wraz z tysiącami kibiców i myślisz sobie, jakie to mocarne. Nad tym, jak ktoś ma wyćwiczone ciało. Zachwycaj się tym, że ktoś inny potrafi się zachwycać. Nieustannie ćwicz swój mięsień zachwytu, aż stanie się twardy i wypracowany, żeby Ci dobrze służył.

Oprócz Twej miłości, Twoje dziecko potrzebuje Twego zachwytu i Twej sympatii. Bez warunków, bez ocen, po prostu. Wtedy będzie chciało Ci dawać z siebie więcej.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.