W Drodze... nr 4

 

24 czerwca 2010

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”

Myślenie a posłuszeństwo

Chcemy, by osoby z autyzmem sie podporządkowały, wykonywały polecenia, wpisywały sie w ogólnie przyjęte ramy. Nikt nie ma co do tego wątpliwości, ze jest to ważne, nawet bardzo ważne. Jednocześnie w tej chęci uzyskania współpracy gubi sie nieco idea, czym współpraca faktycznie jest. W autyzmie często sprowadzona jest do niczego innego jak posłuszeństwa. Jak współpracuje, to znaczy, ze robi, jak mu mowie.

Czy jest zatem miejsce na myślenie?

No właśnie. Zastanówmy sie wspólnie nad tym przez chwile.

Kiedy mówimy do naszego podopiecznego odstaw stół pod ścianę, jedyne czego oczekujemy, to ze to właśnie wykona. Na czym tu polega myślenie? Jak przenieść stół z punktu A do punktu B. Dotyczy jedynie motorycznej realizacji zadania. Czy trzeba tu szczególnie myśleć? Niekoniecznie.

Jeżeli przyjmiemy założenie, ze osoby z autyzmem specjalnie sobie z myśleniem nie radzą, jest to słuszna droga postępowania. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, ze pozbawiamy dana osobę szansy na rozwiązanie problemu, na bycie kompetentnym w myśleniu a co za tym idzie, w działaniu. Być może zamykamy jej drogę do rozwinięcia swego potencjału.

Co by było, gdybyśmy przyjęli założenie, ze osoby z autyzmem potrafią myśleć? Wówczas imperatywny język, sprowadzony do wydawania poleceń przestaje mieć racje bytu (poza określonymi sytuacjami, głownie dotyczącymi bezpieczeństwa). Czy jesteśmy zatem w stanie sprowokować do myślenia? Ano jesteśmy. O ile zmienimy sposób komunikacji.

Zamień odstaw stół pod ścianę na potrzebujemy więcej miejsca (a tu stoi stół).  Co sie dzieje w mózgu, kiedy to słyszy? Zaczyna pracować. Zaczyna myśleć. Co w związku z tym, ze potrzebujemy więcej miejsca. Mozg cechuje właściwość podążania za tym, co słyszy, wiec podaży z takim komunikatem. Początkowo, wyćwiczony do spełniania poleceń, nie będzie wiedział, co z nim zrobić, będzie czekał na gotowa informacje, na polecenie. Być może będzie potrzebne wsparcie. Jednak, jeśli będziesz wytrwały, powoli zacznie szukać rozwiązań a kiedy znajdzie rozwiązanie, zbudowane zostaną kompetencje. Kompetencje, świadomość, ze cos potrafimy są dla nas wszystkich źródłem motywacji do dalszych działań. Dla naszych podopiecznych z autyzmem tez.

Pisze o tym, ponieważ niedawno miałam okazje po raz kolejny przekonać sie, ze to działa, kiedy mądry nauczyciel odważył sie spróbować nowej komunikacji ze swoimi uczniami. Nie wszyscy od razu zrozumieli, o co chodzi, ale ci, co zrozumieli byli bardzo zadowoleni, ze znaleźli rozwiązanie, poradzili sobie.

Zachęcam wszystkich, żeby wakacyjny czas, kiedy nie musimy sie tak bardzo śpieszyć, wykorzystać na prace nad komunikacja i eksperymenty.


Ci z Was, którzy zmienili juz sposób komunikowania sie ze swoim dzieckiem  i chcieliby podzielić się swoim doświadczeniem, piszcie, proszę. Umieszczę Wasze wypowiedzi w następnym numerze.


Autyzm odkodowany! „Materia Autyzmu”

Polecam...
„Materię Autyzmu” autorstwa Judith Bluestone

To coś więcej niż książka.

To podróż do świata osob z autyzmem. Świata niezwykle fascynującego, nam tak zwanym neurotypowym, nieznanego. Świata momentami przerażającego, gdy uświadamiamy sobie, z czym borykają sie autyści...
Podczas lektury książki dziwne osoby z autyzmem zaczynają się jawic jako zwyczajnie ludzkie, bliższe nam i bardziej nam podobne. Mające podobne pragnienia, żeby inni po prostu akceptowali nas takimi, jacy jestesmy.
A że ich umysł dziala nieco inaczej? Coż... tak już jest.

Materia Autyzmu jak i cała metoda HANDLE emanuje szacunkiem dla drugiego czlowieka, niezależnie od tego, jak bardzo zaburzone jest jego funkcjonowanie. Pogubionym rodzicom, pozwala dostrzec w dziecku mocne strony, dając tym samym nadzieję.

Więcej informacji tutaj.
Do kupienia tylko na www.rozwiazacautyzm.pl.

Wkrótce...

Rozpocznę serię teleseminariów poświęconych temu, jak pracować nad komunikacją u osób z autyzmem pt. Komunikacja w autyzmie - od instrukcji do myślenia

Szczegóły niebawem.
Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.