W Drodze... nr 45

28 wrzesień 2014

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

Miałam pisać do Ciebie zza oceanu, gdzie odbywałam kolejne stopnie wtajemniczenia w zakresie HANDLE i nie tylko. Tak się jednak długo zbierałam, że zdążyłam wrócić do Polski i wpaść w wir pracy, oraz nowych zadań. Nadrabiam zaległości. Już prawie jestem na bieżąco i spieszę do Ciebie z najnowszym magazynem.

Właśnie moja Dzień Zaduszny, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli już z naszego życia. Czasem rodziców, babcie, dziadków, nauczycieli, przyjaciół, sąsiadów. Przypominamy sobie, jacy byli, co wnosili do naszego życia, co od nich wzięliśmy, czego nas nauczyli. I o tym dzisiejszy artykuł, jak chcesz, by zapamiętało Cię Twoje dziecko.

HANDLE w Białymstoku i Wrocławiu

 •  Jesteś rodzicem lub nauczycielem/terapeutą osoby z autyzmem, ADHD lub innymi trudnościami neurorozwojowymi czy po prostu z trudnościami w uczeniu się.
 • Poszukujesz łagodnego, bez użycia leków, sposobu wspierania rozwoju układu nerwowego, by wspomóc człowieka w uwolnieniu swego potencjału.
 • Jesteś uważna/y na potrzeby swoje i osoby, z którą pracujesz.
 • Rozumiesz, że siła wodospadu jest niczym w porównaniu do kropli, która drąży skałę.
 • Jesteś zaangażowana/y w pracę lub życie z osobą z autyzmem i chcesz móc z nią pracować w każdych warunkach.
 • Chcesz nauczyć się „czytać” swoje dziecko lub podopiecznego i wiedzieć, ile stymulacji będzie w sam raz a ile to już za dużo.
 • Chcesz poznać proste, skuteczne ćwiczenia oparte na ruchu, które wspomagają układ nerwowy osoby, z którą pracujesz.
 • Chcesz wiedzieć i rozumieć więcej.
 • Szukasz inspiracji, nowego spojrzenia, energii do działania i potrzebujesz „naładować akumulatory”.
 • Jesteś otwarta/y na to, że już nigdy nie będziesz patrzeć na osoby z autyzmem jak dotychczas.

Przyjdź na szkolenie HANDLE I stopnia!

HANDLE® to skuteczny program stworzony przez Judith Bluestone, który daje rodzicom i opiekunom osób z trudnościami łagodne narzędzia do pracy w warunkach domowych. HANDLE wykorzystuje zasadę tzw. Łagodnego Wzmocnienia® i jego celem jest uwolnienie potencjału osoby, by mogła pokonać swoje trudności i osiągnąć lepszą jakość życia.
HANDLE każdego dnia wspiera rozwój człowieka w nacechowany szacunkiem i akceptacją sposób poprzez proste, łagodne, oparte na ruchu ćwiczenia, by mogło ono nieustannie podnosić jakość swojego funkcjonowania w świecie.

Podczas szkolenia:

 • Poznasz fundamenty filozofii HANDLE.
 • Nauczysz się odczytywać subtelne oznaki przeciążenia układu nerwowego.
 • Zrozumiesz, co się kryje za stwierdzeniem, że każde zachowanie to komunikat i dowiesz się, jak ten komunikat można odczytać.
 • Dowiesz się w praktyce, na czym polega unikalność podejścia HANDLE.
 • Poznasz i przećwiczysz niektóre spośród podstawowych ćwiczeń HANDLE, które od zaraz będziesz móc zastosować w codziennym życiu/pracy.
 • Zrozumiesz, jak wszystko w układzie nerwowym i nie tylko jest ze sobą powiązane, od siebie zależne i na siebie wpływa.
 • Odkryjesz, jakie potencjalne trudności mogą kryć się za tzw. autystycznymi zachowaniami.
 • Popatrzysz „nowymi” oczyma, na swoje dziecko z autyzmem, lub osobę, z którą pracujesz.
 • Dostaniesz potężny zastrzyk energii, motywacji oraz inspiracji.
 • Będziesz myśleć, ćwiczyć, śmiać się, wzruszać się.

A to wszystko we wspaniałej atmosferze akceptacji, otwartości i odkrywania. To jedyne szkolenie w swoim rodzaju. Jest wprowadzeniem do pracy według HANDLE i zarazem warunkiem odbywania kolejnych szkoleń HANDLE.

BIAŁYSTOK 8 listopada 2014
zapisy i informacje: Monika Cylwik, tel. 668-239-789; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WROCŁAW 15 listopada 2014
zapisy i informacje: Joanna Stankiewicz, tel. 607-073-101, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak chcesz, by Cię pamiętało Twoje dziecko…?

Już niejeden raz pisałam o tym, jak autyzm zaciemnia Ci postrzeganie, jak wykrzywia Ci myślenie o Twoim dziecku. Ale nie tylko. Autyzm niejednokrotnie wykoślawia Ci myślenie o sobie jako o rodzicu swojego dziecka. Dlaczego tak się dzieje?

Ano dlatego że tyle masz spraw do ogarnięcia, tyle rzeczy do załatwienia. Do tego pilnowanie diety, gotowanie odpowiednich posiłków, dowożenie na terapię, itd., itd., że zapominasz w tym wszystkim, że przede wszystkim jesteś matką, że przede wszystkim jesteś ojcem swojego dziecka.

Co to oznacza?

Budowanie wspomnień. Wspomnień ze spędzonych razem chwil. Zapisanych w głowie momentów, gdy Twoje dziecko się od Ciebie uczyło może tego, co to znaczy się śmiać tak, że aż boli brzuch albo jak fajnie jest biegać na bosaka po deszczu, albo sypać na siebie deszczem jesiennych liści, albo jak się można razem narobić w słusznej sprawie, albo jak się klei pierogi, albo jak się skręca łóżko, albo jak cudownie jest razem poleżeć w nic nierobieniu i po prostu być. Być razem w chwili, która jest.

Zapytaj siebie, co najbardziej pamiętasz z dzieciństwa. Jakie to są chwile? Jakie emocje? Co w tych wspomnieniach jest dla Ciebie najważniejsze.

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i ma wiele wspomnień z tego okresu. Szczęśliwie sama jestem posiadaczką niezliczonych momentów zakodowanych w mej pamięci. Zabawnych, ważnych, ciepłych, trudnych, bezcennych. Jak Tata uczył mnie strzelać, zmieniać koło w samochodzie, myśleć o robieniu różnych rzeczy, jak trzymał na kolanach i jak mówił, że w końcu jestem jego córką, więc to oczywiste, że osiągnę to, co chcę. Jak Mama pozwalała rozsypywać mąkę, gdy lepiłyśmy pierogi, jak przerzucałyśmy w gorącym tłuszczu faworki, jak uczyła mnie szyć, jak zawsze ze zdziwieniem mówiła, że chyba jakieś krasnoludki posprzątały dom, gdy jej nie było, jak robiłyśmy tzw. „kabarecik” we trzy z Mamą i siostrą, gdy śmiałyśmy się do łez i wstrząsających skurczów brzucha, jak zbierałyśmy w lesie jagody i grzyby, jak kładła się przy mnie, gdy nie mogłam zasnąć.

Dlaczego wspomnienia są takie ważne?
To nasze zasoby, z których czerpiemy wciąż i wciąż, nawet o tym nie wiedząc
. To nasze zasoby, do których sięgamy, gdy nie wiemy co zrobić, gdy chcemy się zmotywować, gdy potrzebujemy się przygotować, by nie popełnić błędu.

To, że jesteś matką dziecka z autyzmem, nie znaczy wcale, że ma być inaczej. Już jest nieco inaczej w wystarczającej liczbie obszarów życia. Nie pozwól, by autyzm sprawił, by Twoje dziecko nie miało z tego szczególnego okresu wspomnień, jakie każde dziecko powinno mieć.

Zatem, jak chcesz, żeby zapamiętało Cię Twoje dziecko? Jakie momenty, chcesz wryć w jego pamięć?
Zastanów się i do dzieła. Od zaraz. Od już. Nie ma na co czekać. Carpe diem!

 

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.