W Drodze... nr 46

15 grudnia 2014, Nr 46

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

Zwykle się spóźniam ze świątecznymi życzeniami, więc w tym roku postanowiłam, że będzie inaczej. Święta coraz bliżej, powoli zaczynamy myśleć o tym szczególnym czasie. Szczególnym z różnych powodów dla każdego z nas. Dla jednych to czas wytchnienia i zatrzymania w biegu. Dla innych czas dużego napięcia z uwagi na to, że bodźców mnóstwo, pracy huk a dziecko pozostaje bez zajęcia i pałęta się po domu, niejednokrotnie psocąc z nudów. Jeszcze inni pozostają w poczuciu rozdarcia pomiędzy pójściem za głosem serca i potrzebami własnymi oraz dziecka a pomiędzy oczekiwaniami krewnych związanymi ze świętami. Niewątpliwie Boże Narodzenie to czas wyjątkowy.
Dziś porcja inspiracji, jak dobrze ten czas wykorzystać, aby w zadowoleniu przeżyć ostatnie dni w roku.

Życzę Ci...

Chwili radości… chwili zadumy… chwili na spotkanie dla Ciebie z kimś ważnym… chwili tylko dla siebie… chwili szczerego śmiechu… chwili ciekawości, co się kryje się za rogiem… chwili zapomnienia… chwili wdzięczności, jak dobre masz życie, mimo że czasami może masz go dość… chwili pokory… chwili dumy z siebie i ze swych bliskich… chwili, gdy patrzysz komuś, kogo kochasz, w oczy… chwili dzielenia się… chwili brania i chwili dawania.
Niechaj Święta będą dla Ciebie czasem łatwym i dobrym i byś pod choinką znalazła to, na co już jesteś gotowa.

O co warto zadbać, by Święta były przyjemne?

Przede wszystkim zacznij od zadania sobie pytania, jakie chcesz, żeby te święta były. Na czym Ci zależy? Czy na tym, żeby posiedzieć w domu w gronie tych najbliższych? A może marzysz o spotkaniach z krewnymi znajomymi, których dawno nie widziałaś? Chcesz bardziej leniuchować? Siedzieć za stołem? Spać do oporu? Czy może pragniesz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu? A może wszystkiego po trosze?

Być może się oburzasz na mnie. „Łatwo powiedzieć: spać do oporu czy siedzieć za stołem, jak moje dziecko na nogach od piątej rano a przy stole wytrzyma tyle, żeby zjeść pięć łyżek zupy”. Wiem, jak to jest, uwierz mi. Natomiast nie w tym rzecz.

Zadaj sobie pytanie, jakie chcesz mieć święta, bo wszystko zaczyna się od naszego pragnienia. Potrzebujesz wiedzieć, czego chcesz, inaczej nigdy nie będziesz tego mieć.
Zdefiniuj, czego pragniesz i przyjmij metodę małych kroków, jeśli na duże jeszcze za wcześnie.

Przykładowo, jeśli pragniesz spać do oporu, umów się z partnerem, babcią, dziadkiem czy kimkolwiek innym, że jeden dzień chcesz pospać i chcesz, żeby to był Twój prezent gwiazdkowy od nich. Przygotuj wytyczne co do śniadania, żeby sobie reszta rodziny bez Ciebie poradziła i śpij, delektując się tą chwilą bez najmniejszych wyrzutów sumienia.
Jeśli z kolei marzysz o towarzyskim spotkaniu a pójście całą rodziną na dziś oznacza, że nie posiedzisz i nie pogadasz z przyjaciółmi, wybierz się sama. Część dnia spędźcie razem, daj też czas partnerowi, żeby miał chwilę tylko dla siebie a potem idź, spotykaj się, baw się.

Kto powiedział, że jest tylko jeden właściwy sposób spędzania świąt?

To ma być Wasz czas, Twój czas. Zaplanuj go zgodnie ze swoimi pragnieniami i potrzebami.
I jeszcze kilka spraw, o których warto pamiętać.

ZWOLNIJ
Jakkolwiek spraw przed świętami do załatwienia i rzeczy do przygotowania mnóstwo, może nie musisz zrobić wszystkiego i może nie wszystko musi być na tip-top. Jak nie umyjesz okien, święta nadal się odbędą, jak nie przygotujesz wszystkich świątecznych potraw, pierwsza gwiazda nadal zaświeci. Odpuść. Zamiast zrobienia „wszystkiego” zwolnij i upiecz pierniki ze swoim dzieckiem.

POSTAW NA PROCES
Przyjmij założenie, że kiedy robisz coś z dzieckiem, najważniejsze jest wspólne bycie, wspólne działanie, wspólne doświadczenie a co za tym idzie wspomnienie. Kiedy ubierasz choinkę, naprawdę niech nie ma znaczenia, czy bombki wiszą symetrycznie, czy łańcuch równo rozłożony. Przecież najcenniejsze jest to, że razem ubieracie choinkę, że razem jej dotykacie, wąchacie, cieszycie się nią.

ZAUWAŻ, CZEGO DOŚWIADCZASZ
Przyłap siebie na tym, co myślisz i co do siebie mówisz, kiedy coś robisz wokół tych świąt, kiedy działasz z dzieckiem, kiedy siedzisz przy stole, kiedy przewalasz się na kanapie. Zauważ, co jest Twoim doświadczeniem w danej chwili. Doceń to. Zmień, jeśli to nie to, czego pragniesz.

POZBĄDŹ SIĘ OCZEKIWAŃ
Otwórz się na to, co ma się wydarzyć. Nie twórz precyzyjnych scenariuszy, co Twoi bliscy mają robić, jak sie mają zachowywać, co mówić. Przestań się przywiązywać do tego, jak powinno, według Ciebie, być. Zrób eksperyment na zasadzie: co będzie jeśli po prostu będę przyjmować to, co się zadzieje, jeśli nie będę niczego żądać i oczekiwać?

Bardzo jestem ciekawa Twoich refleksji po świętach i po wprowadzeniu w życie powyższych inspiracji. Pamiętaj, to Twoje święta, więc uczyń je swoimi. I napisz koniecznie, co to dla Ciebie oznacza.

Szkolenie HANDLE® I stopnia już 25 stycznia 2015 w Warszawie!

Szkolenie HANDLE® I stopnia

Jest dla Ciebie, jeśli:

 • Jesteś rodzicem lub nauczycielem/terapeutą osoby z autyzmem, ADHD lub innymi trudnościami neurorozwojowymi czy po prostu z trudnościami w uczeniu się.
 • Poszukujesz łagodnego, bez użycia leków, sposobu wspierania rozwoju układu nerwowego, by wspomóc człowieka w uwolnieniu swego potencjału.
 • Jesteś uważna/y na potrzeby swoje i osoby, z którą pracujesz.
 • Rozumiesz, że siła wodospadu jest niczym w porównaniu do kropli, która drąży skałę.
 • Jesteś zaangażowana/y w pracę lub życie z osobą z autyzmem i chcesz móc z nią pracować w każdych warunkach.
 • Chcesz nauczyć się „czytać” swoje dziecko lub podopiecznego i wiedzieć, ile stymulacji będzie w sam raz a ile to już za dużo.
 • Chcesz poznać proste, skuteczne aktywności oparte na ruchu, które wspomagają układ nerwowy osoby, z którą pracujesz.
 • Chcesz wiedzieć i rozumieć więcej.
 • Szukasz inspiracji, nowego spojrzenia, energii do działania i potrzebujesz „naładować akumulatory”.
 • Jesteś otwarta/y na to, że już nigdy nie będziesz patrzeć na osoby z autyzmem jak dotychczas.

HANDLE® to skuteczny program stworzony przez Judith Bluestone, który daje rodzicom i opiekunom osób z trudnościami łagodne narzędzia do pracy w warunkach domowych. HANDLE wykorzystuje zasadę tzw. Łagodnego Wzmocnienia® i jego celem jest uwolnienie potencjału osoby, by mogła pokonać swoje trudności i osiągnąć lepszą jakość życia.
HANDLE każdego dnia wspiera rozwój człowieka w nacechowany szacunkiem i akceptacją sposób poprzez proste, łagodne, oparte na ruchu ćwiczenia, by mogło ono nieustannie podnosić jakość swojego funkcjonowania w świecie.

Centrum Rozwoju Relacji DROGA oraz Fundacja Rozwiązać Autyzm we współpracy z The HANDLE Institute serdecznie zapraszają na

szkolenie HANDLE I stopnia

Gdzie: Warszawa, centrum miasta

Kiedy: 25 stycznia 2015 roku, godz. 9.00-17.00

Prowadzący: Maria Dąbrowska-Jędral, Certyfikowany Skriner i Instruktor I stopnia HANDLE.

Każdy uczestnik otrzyma certyfikat poświadczający uczestnictwo w szkoleniu. Warunkiem jego otrzymania jest uczestnictwo w CAŁYM szkoleniu.

Koszt szkolenia: 310 PLN – rodzice; 350 PLN – profesjonaliści

Cena obejmuje udział w zajęciach, materiały do zajęć, rekwizyty do ćwiczeń, przekąski oraz napoje w trakcie przerw.

W trakcie zajęć zaplanowane są trzy przerwy: 1-godzinna obiadowa oraz dwie przerwy 20-minutowe.

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz, który znajdziesz po kliknięciu TUTAJ

Podczas szkolenia:

 •   Poznasz fundamenty filozofii HANDLE.
 •   Nauczysz się odczytywać subtelne oznaki przeciążenia układu nerwowego.
 •   Zrozumiesz, co się kryje za stwierdzeniem, że każde zachowanie to komunikat i dowiesz się, jak ten komunikat można odczytać.
 •   Dowiesz się w praktyce, na czym polega unikalność podejścia HANDLE.
 •   Poznasz i będziesz praktykować niektóre spośród podstawowych aktywności HANDLE, które od zaraz będziesz móc zastosować w codziennym życiu/pracy.
 •   Zrozumiesz, jak wszystko w układzie nerwowym i nie tylko jest ze sobą powiązane, od siebie zależne i na siebie wpływa.
 •   Odkryjesz, jakie potencjalne trudności mogą kryć się za tzw. autystycznymi zachowaniami.
 •   Popatrzysz „nowymi” oczyma, na swoje dziecko z autyzmem, lub osobę, z którą pracujesz.
 •   Dostaniesz potężny zastrzyk energii, motywacji oraz inspiracji.
 •   Będziesz myśleć, praktykować, śmiać się, wzruszać się.

A to wszystko we wspaniałej atmosferze akceptacji, otwartości i odkrywania. To jedyne szkolenie w swoim rodzaju. Jest wprowadzeniem do pracy według HANDLE i zarazem warunkiem odbywania kolejnych szkoleń HANDLE.

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz, który znajdziesz TUTAJ

Serdecznie zapraszamy!
Centrum Rozwoju Relacji oraz Fundacja Rozwiązać Autyzm

 

Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.