W Drodze... nr 47

15 grudnia 2014, Nr 46

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

No i mamy wreszcie zimę. Wprawdzie śniegu niewiele, ale biały widok za oknem od dziecka był dla mnie czymś absolutnie magicznym. Uwielbiam białą zimę, uwielbiam śnieg, z którego można lepić bałwana, śnieżki i na którym można robić orła na śniegu. Uwielbiam też jeść śnieg. Robię to od dziecka i nie wyobrażam sobie zimowego spaceru bez objadania się śniegiem. Zaraziłam tym zwyczajem mojego syna i zawsze mamy mnóstwo frajdy i wiele momentów do dzielenia się doświadczeniem przy tej właśnie okazji. Co jeszcze można robić ze śniegiem? Otrząsać go z gałęzi, robiąc śniegowy deszcz, zachwycać się idealnym kształtem pojedynczego płatka, sypać nim, wsłuchiwać się, jak skrzypi pod nogami i oczywiście zjeżdżać po nim do woli. Na sankach, na jabłuszkach i, oczywiście, na pupie. Mam nadzieję, że czerpiesz z zimy pełnymi garściami i wykorzystujesz niezliczone okazje, które zima daje, do bycia ze swoim dzieckiem, póki zima trwa.

Szkolenia HANDLE® w pierwszym półroczu 2015

Nowy Rok z HANDLE rozpoczęty! W styczniu odbyły się aż dwa szkolenia I stopnia. W Białej Podlaskiej oraz Warszawie. Niezmiernie cieszy coraz większa rzesza entuzjastów tego łagodnego, pełnego szacunku i akceptacji dla człowieka podejścia.

Najbliższe szkolenia w pierwszym półroczu to:

Luty 2015 – Szkolenie HANDLE I stopnia Błażowa k/Rzeszowa 28.02. informacje znajdziesz TUTAJ

Kwiecień 2015 - Szkolenie HANDLE I stopnia Węgrów 18.04. Informacje i zapisy niebawem.

Maj 2015 – Szkolenie HANDLE II stopnia Warszawa 23-24.05. Informacje i zapisy niebawem.

Serdecznie zapraszam!

Poczucie winy – Twój cichy wróg

Dziś temat poważny i ważny, do tego pojawiający się nader często w rozmowach z rodzicami osób ze spektrum autyzmu. Poczucie winy. O niej tutaj w części pierwszej oraz w części drugiej w kolejnym numerze.

„Gdybym wiedziała, że jestem w ciąży, nigdy bym tego nie robiła i byłoby inaczej”. „Gdybym wcześniej zaczęła robić to czy to, teraz moje dziecko byłoby samodzielne”. „Gdybym go nie zaszczepiła, nie miałby autyzmu”. „Gdyby nie dostała tych antybiotyków, teraz byłaby zdrowa…”

Wielu spośród rodziców ma swoją listę „gdyby…”. Być może i Ciebie to dotyczy. Obwiniasz się, że czegoś nie dopatrzyłaś, o coś nie zadbałaś, czegoś nie zrobiłaś albo właśnie zrobiłaś. Powtarzasz tę mantrę w swojej głowie cały czas, utrzymując w sobie poczucie winy. Kiedy masz dobry dzień, kiedy Twoje dziecko jest w dobrej formie, zapominasz o niej. Jednak gdy nadchodzi gorszy dzień, gdy Ty jesteś słabsza psychicznie czy fizycznie albo Twoje dziecko „daje w palnik”, wszystkie myśli powracają ze zdwojoną siłą a tym samym powraca Twoja nieodłączna towarzyszka WINA.

Gdzieś kiedyś przeczytałam, że wina i strach to najwięksi wrogowie człowieka. Podpisuję się pod tym obiema rękami. Wina niszczy każdego kto jej doświadcza, robi to po cichu, stale, w niezauważalny sposób.

Warto sobie uzmysłowić, że za działaniami człowieka stoją dobre intencje. To, że czegoś nie zrobiłaś albo zrobiłaś nie wynika z tego, że chciałaś źle, że byłaś leniwa czy obojętna. Idę o zakład, że działałaś zgodnie ze swoją aktualną wiedzą w danym momencie. Teraz wiesz więcej, rozumiesz więcej, zrobiłabyś inaczej, ale wtedy nie mogłaś przecież. Najwyższy czas zdać sobie z tego sprawę. Gdybyś mogła coś zrobić inaczej, to byś zrobiła. W tamtym czasie działałaś najlepiej jak potrafiłaś, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.

Zastanów się, po co się obwiniasz. Co to zmienia? Co Ci to daje? Czy dzięki temu, że się czujesz się winna jest Ci lepiej? Czy poczucie winy świadczy o tym, że jesteś dobrym człowiekiem, skoro czujesz się winna? Warto nad tym pomyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nadal chcesz to robić. Czy nadal chcesz niszczyć siebie? Czy chcesz tracić swój cenny czas na obwinianie się?

A może pora na zmiany? Może przyszedł czas, by pożegnać się z winą, podziękować jej za dotychczasowe towarzystwo i wyprawić w podróż a na jej miejsce zaprosić coś innego?

Czy to będzie zadowolenie? A może ciekawość? A może świadomość, że zawsze działasz w najlepszych intencjach? A może…?

Myślę, że Ty mi powiesz.

Dzień Świadomości nt. Autyzmu w 2015

Podobnie jak w zeszłym roku z okazji dnia świadomości nt. autyzmu chcę poprowadzić otwarte dla wszystkich teleseminarium online. Czekam na Wasze maile z potrzebami. O czym chcecie usłyszeć? Piszcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule maila, pisząc „dzień autyzmu 2015”.

 

Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.