W Drodze... nr 48

15 grudnia 2014, Nr 46

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

Ojoj, u mnie ostatnio wysyp mocnych wrażeń. W ciągu czterech dni moje dziecko zaliczyło dwa wypadki a w tym szycie twarzy, złamany nos i ząb i parę pomniejszych urazów. Odwiedzaliśmy nocne dyżury w szpitalach, przychodniach i tym podobnych miejscach. Dawka stresu wystarczyłaby do obdzielenia wielu osób. W takich chwilach najbardziej do mnie dociera, jak ważna jest nasza głowa, kontrolowanie tego, co i jak się myśli. Bowiem od tego, co myślisz w takich momentach, zależy, czy się rozsypiesz, czy też przejdziesz przez to, jak przez kolejne wyzwanie, które staje na Twej drodze. Dlatego ćwiczę swój umysł każdego dnia. Ćwiczę się w monitorowaniu tego, co myślę, bym mogła zauważyć, że w mojej głowie pojawiają się rzeczy, które mi nie służą. W moim przekonaniu to podstawowa umiejętność życiowa każdego człowieka a już z pewnością każdego, który ma trochę bardziej pod górkę niż norma przewiduje. Ciekawa jestem, jak Ty radzisz sobie w trudnych chwilach. Ciekawi mnie także, czy chciałabyś się nauczyć, jak z własną głową skutecznie pracować. Napisz koniecznie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnym numerze magazynu będę pisać o autorytecie rodzica. On także ma kolosalne znaczenie w trudnych chwilach.

Szkolenia HANDLE® w pierwszym półroczu 2015

Nowy Rok z HANDLE rozpoczęty! W styczniu odbyły się aż dwa szkolenia I stopnia. W Białej Podlaskiej oraz Warszawie. Niezmiernie cieszy coraz większa rzesza entuzjastów tego łagodnego, pełnego szacunku i akceptacji dla człowieka podejścia.

Najbliższe szkolenia w pierwszym półroczu to:

Luty 2015 – Szkolenie HANDLE I stopnia Wola Rzędzińska 28.02. Informacje znajdziesz TUTAJ

Kwiecień 2015 - Szkolenie HANDLE I stopnia Węgrów 18.04. Informacje i zapisy TUTAJ

Maj 2015 – Szkolenie HANDLE II stopnia 23-24.05. Informacje i zapisy niebawem.

Serdecznie zapraszam!

Poczucie winy – Twój cichy wróg część II

Ostatnio mówiłyśmy o tym, jak niszczące jest trwanie w poczuciu winy z powodu tego, że czegoś nie dopełniłaś, o coś nie zadbałaś, że zrobiłaś nie tak, jak byś zrobiła teraz, że…
Ciekawa jestem, na co zamieniłaś poczucie winy, co zaprosiłaś do swojego życia zamiast niej.

Dziś o innym aspekcie poczucia winy. A mianowicie o męczącej myśli, że robisz za mało.
Być może myślisz, że robisz za mało dla swojego dziecka, że mogłabyś z nim więcej pracować, że mogłabyś być bardziej kreatywna, mieć więcej cierpliwości, że mogłabyś zorganizować jeszcze jakieś zajęcia albo sama z nim więcej działać.

Być może myślisz, że zaniedbujesz swoje pozostałe dzieci, że zaniedbujesz partnera i wyrzucasz to sobie, mówiąc, że się nie sprawdzasz jako matka, jako partnerka, że przecież mogłabyś bardziej, więcej, mądrzej, lepiej.

Oficjalnie informuję Cię, że nie możesz. Będąc w tym miejscu, w którym jesteś myśląc i czując się w ten sposób nie możesz. Przecież jesteś tylko jedna Ty. Nie ma Twego alter ego, które jest lepsze, bardziej zorganizowane, kreatywne, cierpliwe, wyrozumiałe itd.

Czy to oznacza, że to już zawsze tak ma być? Ależ skąd!

Pierwszy krok to zrozumieć, że robisz najlepiej jak jesteś w tanie w danym momencie, na ile pozwalają Ci okoliczności. Być może ktoś inny poradziłby sobie w tych samych warunkach lepiej, ale mówimy tu o Tobie i to, że jakiś ktoś lepiej by sobie poradził wcale nie oznacza, że jesteś gorsza. Ta osoba, którą byłaś w danym momencie zrobiła, co mogła, na ile pozwoliły jej aktualne kompetencje. Jak Ty się zmienisz, zmienisz sposób, w jaki myślisz o rzeczach, być może zmienisz priorytety, zmienisz sposób działania, wówczas będziesz mieć inny efekt.

Zatem co zrobić?

1. Powiedz sobie jasno, że chciałaś dobrze, robiłaś, co mogłaś na dany moment. Rób to dotąd, aż sama sobie uwierzysz.

2. Wypisz sobie, jaka chcesz być oraz co chcesz robić ze swoim dzieckiem z autyzmem, z pozostałymi dziećmi, z partnerem, sama ze sobą, ze znajomymi. Potrzebujesz najpierw wiedzieć, w jakim zmierzasz kierunku.

3. Zrób rzetelny rachunek sumienia jeśli chodzi o Twój czas. Wypisz sobie wszystko, na co przeznaczasz swoje minuty i godziny. Najlepiej jest to robić na bieżąco, zapisując, co robisz i ile Ci to zajmuje. Potem przyjrzyj się i odpowiedz sobie uczciwie na pytanie, czy to jest naprawdę ważne, czy to Cię przybliża do tego, czego pragniesz.

4. Wiedząc, ile masz czasu do dyspozycji, zastanów się, co naprawdę rzetelnie jesteś w stanie zrealizować. Pamiętaj tylko, byś w tej realizacji była na 100%. Czas z dzieckiem, z partnerem czy ze sobą, kiedy myślami jesteś gdzie indziej się nie liczy. Jeśli musisz wybierać, zawsze stawiaj na jakość a nie na pozory.

5. Pogódź się z tym, że nie zrobisz wszystkiego, nie będziesz wszędzie, nie zadbasz idealnie o wszystko. Na coś potrzebujesz się zdecydować. Bez winy, za to z pełną świadomością, że dajesz z siebie, ile możesz.

Rób to, co możesz, kiedy możesz, tym, co masz!

Dzień Świadomości nt. Autyzmu w 2015

W ostatnim numerze prosiłam, byście pisali, czego potrzebujecie, o czym chcielibyście posłuchać z okazji dnia świadomości nt. autyzmu w ramach otwartego teleseminarium online.
Napisała tylko jedna osoba, więc wychodzi na to, że nie macie potrzeb. Hm, pytanie, czy warto coś takiego robić. W ramach podziękowania za aktywny udział dla mamy Janka godzinna konsultacja ze mną przez skypa na dowolny temat.

Gdybyś jednak zdecydowała, że chętnie się czegoś dowiesz, pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule maila, pisząc „dzień autyzmu 2015”. Babcie i dziadkowie oraz ojcowie lub profesjonaliści, Wy też możecie pisać, nie tylko mamy.

 

Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.