W Drodze... nr 58

 29 września 2016, Nr 58

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”
 

Notka od Marii...

Wrzesień dobiega końca, więc pewnie chaos związany z początkiem roku szkolnego stopniowo zamienia się miejscami z przyjemną rutyną. Lubię ten moment, gdy już wszystkie zajęcia ustalone, poumawiane i można się zająć regularną pracą. Uwielbiam zmienność i stałość zarazem. Czerpię ogromną radość, gdy przychodzi nowy czas jak wakacje czy święta i jednocześnie wyznaję rutynę, planowanie, grafiki, dzięki którym można zrealizować o wiele więcej, niż kiedy wszystko się dzieje spontanicznie. Interesujące jest to, że dla niektórych osób grafik oznacza ograniczenie wolności. Dla mnie to właśnie sposób na to, by rzeczy dla mnie istotne mogły się wydarzyć. Dobra logistyka to podstawa funkcjonowania mojej rodziny. Kalendarz to jeden z ważniejszych przedmiotów w moim domu. Może to mało romantyczne, ze wszystko jest zaplanowane z co najmniej sześciomiesięcznym wyprzedzeniem, za to bardzo praktyczne i za nic bym tego nie oddała. Jeśli jeszcze nie zaprzyjaźniłaś się z czasem i planowaniem, gorąco Cię do tego zachęcam. Jak odkryjesz uroki kalendarza, zobaczysz, będziesz się zastanawiać, jak mogłaś się bez niego obejść.

Ostatnio z różnych stron przychodziło do mnie sformułowanie „uciekać od autyzmu” i właśnie o tym główny artykuł. Poza tym zaproszenie do Łodzi na szkolenia: I stopnia HANDLE® oraz wprowadzające do RDI®.

Szkolenie HANDLE® I stopnia w Łodzi już 22 października!

Wraz z Dolnośląskim Centrum Szkoleń Edukacji i Terapii Spectrum Progress serdecznie zapraszam do Łodzi na spotkanie z HANDLE.

siłowanie palcami

To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie dla Ciebie, jeśli:

 • Jesteś rodzicem lub nauczycielem/terapeutą osoby z autyzmem, ADHD lub innymi trudnościami neurorozwojowymi czy po prostu z trudnościami w uczeniu się.
 • Poszukujesz łagodnego, bez użycia leków, sposobu wspierania rozwoju układu nerwowego, by wspomóc człowieka w uwolnieniu swego potencjału.
 • Jesteś uważna/y na potrzeby swoje i osoby, z którą pracujesz.
 • Rozumiesz, że siła wodospadu jest niczym w porównaniu do kropli, która drąży skałę.
 • Jesteś zaangażowana/y w pracę lub życie z osobą z autyzmem i chcesz móc z nią pracować w każdych warunkach.
 • Chcesz nauczyć się „czytać” swoje dziecko lub podopiecznego i wiedzieć, ile stymulacji będzie w sam raz a ile to już za dużo.
 • Chcesz poznać proste, skuteczne aktywności oparte na ruchu, które wspomagają układ nerwowy osoby, z którą pracujesz.
 • Chcesz wiedzieć i rozumieć więcej.
 • Szukasz inspiracji, nowego spojrzenia, energii do działania i potrzebujesz „naładować akumulatory”.
 • Jesteś otwarta/y na to, że już nigdy nie będziesz patrzeć na osoby z autyzmem jak dotychczas.

HANDLE® to skuteczny program stworzony przez Judith Bluestone, który daje rodzicom i opiekunom osób z trudnościami łagodne narzędzia do pracy w warunkach domowych. HANDLE wykorzystuje zasadę tzw. Łagodnego Wzmocnienia® i jego celem jest uwolnienie potencjału osoby, by mogła pokonać swoje trudności i osiągnąć lepszą jakość życia.
HANDLE każdego dnia wspiera rozwój człowieka w nacechowany szacunkiem i akceptacją sposób poprzez proste, łagodne, oparte na ruchu ćwiczenia, by mogło ono nieustannie podnosić jakość swojego funkcjonowania w świecie.

lusterka

Gdzie: Łódź

Organizator: Dolnośląskie Centrum Szkoleń Edukacji i Terapii SPECTRUM PROGRESS   

Kiedy: 22 października 2016 roku, godz. 9.00-18.00

Prowadzący: Maria Dąbrowska-Jędral, Certyfikowany Instruktor I stopnia HANDLE.

Każdy uczestnik otrzyma certyfikat poświadczający uczestnictwo w szkoleniu. Warunkiem jego otrzymania jest uczestnictwo w CAŁYM szkoleniu.

Koszt szkolenia: 400 PLN

Cena obejmuje udział w zajęciach, materiały do zajęć, rekwizyty do ćwiczeń, przekąski oraz napoje w trakcie przerw.

W trakcie zajęć zaplanowane są trzy przerwy: 1-godzinna obiadowa oraz dwie przerwy 30-minutowe.

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy

Podczas szkolenia:

 • Poznasz fundamenty filozofii HANDLE.
 • Nauczysz się odczytywać subtelne oznaki przeciążenia układu nerwowego.
 • Zrozumiesz, co się kryje za stwierdzeniem, że każde zachowanie to komunikat i dowiesz się, jak ten komunikat można odczytać.
 • Dowiesz się w praktyce, na czym polega unikalność podejścia HANDLE.
 • Poznasz i będziesz praktykować niektóre spośród podstawowych aktywności HANDLE, które od zaraz będziesz móc zastosować w codziennym życiu/pracy.
 • Zrozumiesz, jak wszystko w układzie nerwowym i nie tylko jest ze sobą powiązane, od siebie zależne i na siebie wpływa.
 • Odkryjesz, jakie potencjalne trudności mogą kryć się za tzw. autystycznymi zachowaniami.
 • Popatrzysz „nowymi” oczyma, na swoje dziecko z autyzmem, lub osobę, z którą pracujesz.
 • Dostaniesz potężny zastrzyk energii, motywacji oraz inspiracji.
 • Będziesz myśleć, praktykować, śmiać się, wzruszać się.
A to wszystko we wspaniałej atmosferze akceptacji, otwartości i odkrywania. To jedyne szkolenie w swoim rodzaju. Jest wprowadzeniem do pracy według HANDLE i zarazem warunkiem odbywania kolejnych szkoleń HANDLE.

Serdecznie zapraszam!

Uciekać od autyzmu

Kiedy ostatnio usłyszałam pytanie, jak ja uciekam od autyzmu, musiałam się dłuższą chwilę zastanowić nad odpowiedzią. Wówczas zdałam sobie sprawę, że w moim świecie nie ma czegoś takiego jak uciekanie od autyzmu. Jeśli znasz mnie już trochę, wiesz, że mam małego hopla na punkcie nazywania rzeczy. Przywiązuję wielką wagę do słów i tego jak działają na nasz umysł. Z tego względu pewnych sformułowań nigdy ode mnie nie usłyszysz. Również z tego powodu męczę „moich” rodziców i namawiam do wykreślenia pewnych zwrotów ze słownika a na ich miejsce zaproszenie innych. Taki mały zabieg, który czyni wielką różnicę.

Być może zastanawiasz się, co to ma wspólnego z „uciekaniem od autyzmu”.
Ano bardzo dużo ma wspólnego.

Kiedy myślę o uciekaniu przed czymś, od razu jestem wykończona. Nie dość, że pojawia się zmęczenie, z uciekaniem nieodłącznie kojarzy mi się strach, wszak uciekamy wtedy, gdy zagraża nam niebezpieczeństwo. Ktoś chce nas napaść, goni nas obcy pies obnażający ostre zęby, nie chcemy zmoknąć do suchej nitki z powodu zbliżającej się burzy.

Autyzmu nie można się bać. Trzeba się go uczyć, poznawać, oswajać. Czy go kiedykolwiek naprawdę poznamy? Nie sądzę. Jednak im więcej w nas pokory przed doświadczeniem i ciekawości człowieka przed nami, tym łatwiej z tym autyzmem nam się obchodzić.

Nie chcę się bać. Chcę szukać sposobów. I chcę je znajdować. Sposobów radzenia sobie z codziennością, z trudnymi chwilami, z większymi i mniejszymi wątpliwościami, które nieustannie mi towarzyszą. Chcę stawiać pytania i znajdować odpowiedzi. To, że czasem popełniam błąd, nie ma znaczenia. Pozwala mi dokonać korekty działań. Ważne, że skupiam się na rozwiązaniach. Nie zawsze je znajduję i to, że dziś rozwiązania nie mam, nie znaczy, że za jakiś czas go nie będzie.

Nie chcę uciekać od autyzmu. To część mojego życia. Czasem zabawna, czasem niezrozumiała, czasem bardzo trudna. Zawsze prawdziwa. I zawsze moja. To moje życie, to dobre życie. Piekielnie trudne i niezmiennie dobre. I niezmiennie moje. Nie chcę przed nim uciekać i nie robię tego. Mam nadzieję, że Ty też nie.

Zamiast uciekania wybieram moment w innym otoczeniu. W innym towarzystwie, w innych warunkach. To zawsze pozwala odpocząć i nabrać dystansu. Świadomie planuję czas, gdy autyzm schodzi na daleki plan, żeby nie powiedzieć, że chwilowo o nim zapominam.
Od zawsze miałam zdolność przełączania swego umysłu na inny tryb funkcjonowania. Pamiętam, że kiedy zmarł mój Tata, będąc pogrążona w rozpaczy w domu, w momencie gdy z niego wychodziłam potrafiłam całkowicie gdzie indziej skupić swoją uwagę i cieszyć się doświadczaniem chwili, studiowaniem, spotkaniami ze znajomymi.
Do dziś tak mam. Gdy się czymś zajmuję, nie myślę o innych rzeczach. Świadomie cały czas w sobie ćwiczę tę umiejętność. Pozwala w pełni uczestniczyć w tym, co się dzieje i cieszyć się chwilą.

Przestań uciekać. Odpoczywaj.
Przestań uciekać. Zmieniaj otoczenie.
Przestań uciekać. Odrywaj się na chwilę.
Przestań uciekać. Resetuj umysł i ciało.

Przestań uciekać. Przed sobą nie uciekniesz.
Skoro autyzm jest częścią Twojego życia, przed nim też nie. Odwróć się, popatrz mu w oczy i zastanów się, jak możesz sobie z nim poradzić.

Wprowadzenie do Programu RDI® w Łodzi 23 października!

 • Brakuje Ci prawdziwej relacji w kontakcie o osobą z autyzmem? Z Twoim dzieckiem? Z Twoim podopiecznym?
 • Nie wiesz, jak spędzać razem czas?
 • Zastanawiasz się, jak sprawić, by wspólne wykonywanie codziennych czynności było możliwe?
 • Pragniesz, by komunikacja była pełniejsza?
 • Chcesz, by wizja spędzania razem czasu przestała wywoływać obawę, jak sobie poradzisz?

W takim razie zapraszam na spotkanie dotyczącej skutecznego sposobu pracy z osobami z autyzmem pt. „Od frustracji do relacji z dzieckiem z autyzmem…” – warsztat wprowadzający do RDI®

mama z dzieckiem w kuchni

W nowej odsłonie, z uwzględnieniem uwagę informacji zwrotnych od uczestników wcześniejszych edycji tego spotkania. Minimum teorii, maksimum praktyki.

Serdecznie zapraszam rodziców, opiekunów oraz profesjonalistów na bardzo praktyczne spotkanie na temat tego, jak skutecznie budować relację z osobą z autyzmem, jak pobudzać do myślenia i uczyć rozwiązywania codziennych problemów oraz radzenia sobie w zmieniającym się świecie a także jak podnosić jej umiejętności komunikacji.

Będziemy dużo ćwiczyć, byś mogła/mógł w warunkach warsztatu doświadczyć konkretnych sytuacji z życia wziętych, przez które potem przeprowadzisz dziecko w realu. Będziemy omawiać błędy i je korygować. Będziemy stawiać mnóstwo pytań i szukać na nie odpowiedzi.

Podczas tego warsztatu:

 • Nauczysz się zamieniać swoją reaktywność na pro-aktywność w działaniu
 • Dowiesz się, jak przekształcać codzienne sytuacje w okazje do pracy z dzieckiem
 • Jak zmienić swoją komunikację, by pobudzać dziecko do myślenia
 • Nauczysz się planować doświadczenia, by efektywnie wykorzystywać wspólny czas
 • Zrozumiesz, jak odkrycia nauki przekładają się na naszą codzienność z osobami z autyzmem i jak możemy je wykorzystać
 • Dowiesz się, jak wiedza na temat rozwoju autyzmu daje wszystkim „drugą szansę” na doświadczenie tego, co za „pierwszym razem” nie było możliwe
 • Nauczysz się, jak rozwijać komunikację u swego dziecka czy podopiecznego
 • Zrozumiesz, jak możesz stać się przewodnikiem dla osoby z autyzmem
 • Dowiesz się, co robić, by nie dać się „zjeść” autyzmowi
 • Zyskasz skuteczne narzędzia do pracy w sytuacjach każdego dnia
 • Doświadczysz potencjalnych sytuacji trudnych we współpracy i dowiesz się, jak sobie z nimi radzić
 • Zadasz i mi, i sobie dużo pytań oraz zyskasz wiele odpowiedzi, które pozwolą Ci popatrzeć na osobę z autyzmem „nowymi oczyma”

Ćwiczenia, przykłady, filmy, mnóstwo zadanych pytań i uzyskanych odpowiedzi, refleksji oraz inspiracji do działania.
Niezależnie od tego, w jakim nurcie terapeutycznym działasz, to szkolenie z całą pewnością poszerzy Twoją perspektywę oraz warsztat pracy.

Prowadząca: Maria Dąbrowska-Jędral, Certyfikowana Konsultantka RDI®

Gdzie: Łódź

Organizator:Dolnośląskie Centrum Szkoleń Edukacji i Terapii

Kiedy: 23 października 2016 w godzinach 9.00-18.00
W czas szkolenia wliczone są dwie przerwy 30-minutowe oraz jedna przerwa 1-godzinna.


Inwestycja: 400 PLN

Zapisy poprzez formularz rejestracyjny 

Serdecznie zapraszam!

Październik miesiącem AAC

W Polsce o alternatywnych sposobach komunikacji nadal mówi się stanowczo za mało. W skali kraju niewiele osób jej używa a zapotrzebowanie jest ogromne. Brakuje specjalistów, którzy potrafią wprowadzić człowieka w używanie AAC, nie mówiąc o tym, ile szkodliwych mitów na jej temat jest cały czas powielanych.

Dowiedz się więcej i przyłącz do grona osób wspierających alternatywną komunikację.

Stowarzyszenie Mówić Bez SłówCopyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.