W Drodze... nr 7

 

23 grudnia 2010

 

W Drodze... to BEZPŁATNY magazyn dla rodziców dzieci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, zawierający proste wskazówki, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka i dbać o siebie, by podnosić jakość zycia całej rodziny.

Zapisz się, by dostawać magazyn
„W Drodze...”

 

Polecam

Już 28 stycznia odbędzie się kurs wprowadzający HANDLE pt. Program HANDLE® w zaburzeniach ze spektrum autyzmu (Introductory Course). Gorąco polecam. Już teraz zarezerwuj ten termin w swoim kalendarzu.

Wszystkie informacje znajdziesz na www.rozwiazacautyzm.pl

Notka od Marii...

Święta to często trudny czas dla naszych rodzin.

Dla nas, bo do nawału codziennych spraw dochodzą świąteczne przygotowania i chaos z tym związany, czy tego chcemy czy nie, udziela się także nam.
Dla naszych dzieci w szczególności, bo wszystko przebiega inaczej, bodźców jest więcej, wszyscy są dziwnie podekscytowani, głośno mówią, intensywnie pachną, rzucają się do całowania a z każdej strony dochodzą inne dźwięki. Dużo tego dla jednej wrażliwej głowy.  Zmienia się rytm, jest  nieco inne jedzenie, przez dom przechodzi więcej niż zwykle osób. Pamiętajmy  o tym, że naszym dzieciom, w większości, trudno się w świąteczny czas odnaleźć, nie mają zajęcia a że i z trzymaniem diety jest też w święta trudniej, to często bywają pobudzone na skutek zjedzenia czegoś, co im nie służy.

Zapewnij dziecku trochę czasu w spokojnej wspólnej zabawie z dala od rodzinnych spotkań. Koniecznie zabierz je na spacer i ciesz się marszem po lesie, robieniem bałwana, lepieniem śnieżek, sypaniem śniegiem. To wszystko pozwoli i Tobie i jemu spokojniej i przyjemniej przejść przez czas świąt.

Życzę Ci chwili oddechu, zatrzymania się w codziennym biegu, by móc zauważyć kształt płatka śniegu, uśmiech swojego dziecka, spojrzenie ukochanej osoby i cieszyć się tą chwilą jak najdłużej.

Życzę Ci chwili tylko dla siebie, kiedy świat przestaje istnieć i jesteś tylko Ty sama lub sam ze sobą.

Życzę Ci niezłomnej wiary i siły, by każdego dnia chcieć rano wstać i podjąć wyzwanie.

Życzę Ci trafnych decyzji, zrealizowanych celów i dobrego czasu w Nowym Roku 2011.

 

Maria

Określ cele na Nowy Rok

Kiedy jeden rok się kończy a drugi nadchodzi, zwykliśmy czynić podsumowania, mieć refleksje, snuć plany. Niektórzy z nas robią noworoczne postanowienia.

Ja noworocznych postanowień nie lubię i już od dobrych kilku lat ich nie robię, bo nigdy nie udawało mi się ich dotrzymywać a to powodowało frustrację i poczucie porażki. Za to z ochotą stawiam przed sobą kolejne cele, które za rok przyjdzie mi zweryfikować i podsumować.

Przeanalizuj kończący się rok i zauważ, co udało Ci się zrealizować w pracy ze swoim dzieckiem. Jakie masz sukcesy? Z czego odczuwasz zadowolenie? Z czego jesteś dumna? Doceń to! Ciesz się tym! Pochwal się tym, którzy są Ci życzliwi. A co najważniejsze, powiedz o tym swojemu dziecku. Powiedz mu, czego razem dokonaliście i jak bardzo cię to cieszy.

Czy jest coś, czego nie udało Ci się osiągnąć? Być może wiesz już dlaczego. Może za mało było Twojej konsekwencji i systematyczności? Może nie wiedziałaś czegoś, co już wiesz? Może miałaś za mało wsparcia? Może…?
Wyciągnij wnioski, żeby wiedzieć, co potrzebujesz zrobić inaczej w nadchodzącym roku.

Cele wyznaczają nam kierunek działania, są jak drogowskaz na naszej mapie.

Poświęć chwilę, by zastanowić się, co chcesz zrealizować w 2011 roku.
Czego chcesz doświadczyć w relacji ze swoim dzieckiem?
Pomyśl o tym bardzo konkretnie. Wyobraź sobie daną sytuację, np. jesteśmy na spacerze… Zobacz, usłysz, poczuj tę sytuację. Niech stanie się dla Ciebie namacalna.
Jakie umiejętności chcesz, żeby Twoje dziecko opanowało? Samodzielne ubieranie się i rozbieranie? Może samodzielne spakowanie plecaka, kiedy trzeba pomyśleć, co jutro będzie potrzebne? A może żeby się nauczyło być w relacji z drugą sobą bez oczekiwań odnośnie tego, co ona ma zrobić?
Pomyśl też, czego ty chcesz się nauczyć, co osiągnąć jako rodzic, który prowadzi swoje dziecko przez życie. Może chcesz umieć czekać, dając dziecku czas do pomyślenia? Może chcesz się oduczyć robienia za nie różnych rzeczy? A może chcesz umieć być obecna tu i teraz, kiedy jesteś ze swoim dzieckiem, zamiast odpływać w dal myślami? A może chcesz zaakceptować swoje dziecko takim jakie jest?
Ty wiesz najlepiej…

Weź kartkę papieru i wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy a następnie wybierz trzy rzeczy dla swojego dziecka i trzy dla siebie i na nich się skup w następnym roku. Nie wybieraj sobie od razu wielkich celów. Na początek wybierz raczej nieco mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia, gdyż sukces da Ci motywację do kolejnych. Jeśli wykażesz się determinacją i konsekwentnie będziesz dążyć do obranego celu, z pewnością go osiągniesz. Zachowaj kartkę z celami, byś za rok mogła do niej wrócić i, mam wielką nadzieję, cieszyć się swoimi sukcesami, czego z całego serca życzę.

Świąteczne przepisy

Piernikowy murzynek bezglutenowy

 

Składniki:

125 gmasła

3 jaja

2 szklanki mąki bezglutenowej

1,5 szklanki cukru

1 szklanka mleka kokosowego rozcieńczonego w proporcji 1:1

5 łyżek powideł lub dżemu śliwkowego

2 łyżeczki cynamonu

1 łyżeczka sody

2 łyżeczki przyprawy do piernika

5 łyżeczek kakao

 

Masło rozpuścić w garnku, dodać cukier, kakao i mleko. Wymieszać, doprowadzić do wrzenia, gotować 1-2 minuty, wystudzić. Do wystudzonej masy dodać mąkę wymieszaną z sodą, cynamonem i przyprawą do piernika - wymieszać mikserem. Dodać dżem i wymieszać łyżką. Ubić białka, powoli dodając żółtka i nadal ubijać. Ubitą pianę dodać do ciasta i delikatnie wymieszać łyżką.

 

Piec 45 minut do godziny w temperaturze 170° C (piekłam w formie o średnicy 25 cm, z kominkiem). Polać polewą czekoladową.

 

Polewa czekoladowa: 2 łyżki masła roztopić, dodać 4 łyżki cukru, 3 łyżki kakao, 5 łyżek mleka kokosowego. Wymieszać, krótko zagotować.

Wylać na ciepłe ciasto. Ostudzić. 

Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2018 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.