Jak przedświąteczny czas uczynić łatwiejszym?

Podziel się artykułem!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dla wielu z naszych dzieci i dla nas samych okres przedświąteczny to czas wyzwań. Usiłujesz sprostać wielu rzeczom jednocześnie. Z jednej strony chcesz przygotować wszystkie wigilijne potrawy, wysprzątać i udekorować dom, kupić lub zrobić dla każdej bliskiej osoby podarunki, z drugiej masz u swego boku dziecko, które nie zawsze dobrze sobie radzi w tym wirze przedświątecznych emocji i zdarzeń i z którym nadal chcesz pracować . Nie wyrabiasz się ze wszystkim i dopada cię poczucie przytłoczenia? A może masz dość Świąt na samą myśl o nich?

Niepotrzebnie. One i tak przyjdą i trzeba jak najlepiej zadbać o to, by zamiast kojarzyły się z czymś nieprzyjemnym, były przynajmniej neutralne a może nawet miłe.

Przede wszystkim daj sobie prawo do tego, że Twój dom nie będzie wyglądał jak u Perfekcyjnej Pani Domu. Trochę kurzu na szafie czy pod nią z pewnością nikomu nie zaszkodzi  a lepiej czas, który przeznaczyłabyś na gorączkowe latanie ze ścierką i białą rękawiczką zagospodarowała na wspólne pieczenie ciastek czy robienie łańcuchów na choinkę.

Postaw na siebie i swoich bliskich. Wasza bliskość, chwila wytchnienia i zadumy są o wiele ważniejsze niż świąteczna gorączka.

Poniżej kilka podpowiedzi do realizacji z różnymi wariantami w zależności od funkcjonowania dziecka:

Łańcuch z papieru:

 1. Możesz wcześniej przygotować paski papieru i mieć gotowy zszywacz. Dziecko ci podaje pasek, ty przykładasz koniec do końca, dziecko zszywa.
 2. Inna opcja – tniecie jednocześnie paski (możecie ciąć ten sam pasek, żeby się spotkać na środku nożyczkami, możecie ciąć jednocześnie każdy ze swojej kartki), ono smaruje, ty sklejasz.
 3. Ty bierzesz pasek, smarujesz, dajesz jemu, ono wkłada do kółka i skleja kolejne, potem ono bierze, smaruje, daje tobie i ty sklejasz.

Pieczenie pierników:

 1. Ono wycina, ty kładziesz na blachę.
 2. Wycinacie na zmianę. Potem przekładacie na zmianę na blachę.
 3. Wycinacie jednocześnie każde swoją foremką – trzeba monitorować partnera; Potem przekładacie jednocześnie na blachę.
 4. Ty smarujesz jajkiem, dziecko od razu posypuje (nie smaruj po kolei, żeby nie było za łatwo; przeskakuj, żeby musiało Cię pilnować)

Papier do pakowania prezentów:

wcześniej powycinaj z ziemniaków różne kształty. Możesz też wziąć foremki do pierników, które będziesz moczyć w farbie albo nimi wyciąć kształty w ziemniakach. Papier pakowy szary lub biały.

 1. Ty podajesz ziemniak, dziecko moczy w farbie i stempluje i na odwrót.
 2. Raz Ty wybierasz i stemplujesz, raz dziecko.
 3. Jednocześnie wybieracie i stemplujecie.
 4. Możesz zaangażować dziecko do tworzenia stempli, o ile nie jest to zbyt trudne.
 5. Podejdź do tego z ciekawością, na zasadzie „co też nam wyjdzie?” bez wcześniejszego planu, jaki ma być wzór.

Czynności można by mnożyć. W każdej zastanów się, jakie zadanie mogłabyś dać dziecku do wykonania, które będzie w zakresie jego fizycznych możliwości a jednocześnie będzie wymagało od niego współpracy z Tobą, skupienia na Tobie i relacji z Tobą.

Dobrego czasu razem!

Zasób 5

W Drodze... – by z autyzmem żyło się łatwiej

W Drodze… to mój bezpłatny newsletter, który wydaję od wielu lat i który stworzyłam, by Cię inspirować, podtrzymywać na duchu, skłaniać do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dzielę się w nim swoim doświadczeniem, swoimi obserwacjami i przemyśleniami dotyczącymi życia z autyzmem w tle. Informuję w nim także, co u mnie słychać, co zgłębiam, czego się uczę, czego uczę innych, więc jak chcesz być na bieżąco, zapisz się na mój newsletter* a w zamian zyskasz dostęp do dwóch seminariów, które dla Ciebie nagrałam.

Newsletter
w Drodze

Newsletter W Drodze – by z autyzmem żyło się łatwiej